Sniper vs. Spy Güncellemesi

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Bu madde güncelleme ile gelen içerik içindir. Güncellemenin kendisi için 21 Mayıs 2009 Yaması sayfasına bakınız.
Sniper vs Spy titlecard tr.png
Scout, Soldier, Demoman, Heavy, Engineer ve Sniper ile tanıştın. Sonra bir sebepten dolayı da sandviçle tanıştın. Ama şimdi TF takımının en gizli, en becerikli ve çok gizemli olan ve bir takım elbise giyen üyesiyle tanışma zamanı... ...yine...
TF2 Resmi Blog'u

Sniper vs. Spy Güncellemesi, oyunun beşinci büyük içerik güncellemesidir ayrıca aynı anda iki sınıf için öğeler içeren ilk güncellemedir.

Başlangıçta güncellemenin odak noktası Sniper sınıfıydı ve günden güne normal bir şekilde her şey sorunsuz geçerek içerikler önce duyuruluyor ve sonra da günü geldiği zaman yayınlanıyordu. Ancak 4. Gün bir duyuru yapıldı ve güncellemeden Spy'ın da yararlanacağı açıklandı (yani o da güncellemenin bir parçası olacak ve ona da yeni öğeler eklenecek). Her iki sınıfa da üç silah ve başarımlar verildi.

Güncelleme ilk kez 1 Nisan 2009'da duyuruldu ve 21 Mayıs 2009 Yaması'nda yayınlandı.

Duyurular

Sniper vs. Spy Güncellemesi'nin sayfası resmi olarak Resmi Blog'da "G'day" başlığıyla 12 Mayıs 2009'da duyuruldu. Güncelleme 21 Mayıs'ta tam olarak yayınlandı.

Hafta sonu nedeniyle 2 günlük bir boşluk oluştu. Daha sonra tekrardan duyurular 18 Mayıs'ta her zamanki gibi devam etti.

 • 5. Gün: Spy başarımlarının duyurulmasının yanı sıra Spy ile Tanışın videosu'da resmi olarak duyuruldu. Spy ile Tanışın videosu YouTube'da 17 Mayıs günü (yani duyurudan bir önceki gün), iPhone'ların "Gizli" olarak işaretlenmiş videoları görüntülemesini sağlayan bir hata nedeniyle YouTube'da önceden sızdırıldı.
 • 6. Gün: Elçi duyuruldu.
 • 7. Gün: Kavate Sniper başarımları ile birlikte duyuruldu. Ayrıca 7. Gün sayfasında çizgi roman da bulunmaktadır.
 • 8. Gün: Sniper vs. Spy Güncellemesi resmi olarak yayınlandı.
 • 9. Gün (Bonus Gün): Topluluk yapımı olan Hoodoo haritası ve kozmetik eşyaların eklendiği duyuruldu.

Eklemeler

Silahlar

Huntsman Avcı
Razorback Jiletsırt
Jarate Kavate
Ambassador Elçi
Dead Ringer Kusursuz Kopya
Cloak and Dagger Pelerin ve Hançer

Kozmetikler

Batter's Helmet Vurucunun Kaskı
Soldier's Stash Soldier'ın Zulası
Pyro's Beanie Pyro'nun Beresi
Demoman's Fro Demoman'ın Afrosu
Football Helmet Futbol Kaskı
Mining Light Madencilik Kaskı
Prussian Pickelhaube Prusya Ordu Tolgası
Trophy Belt Av Ödülü
Fancy Fedora Şık Fötr Şapka

Haritalar

İsmi Resmi Oyun modu Dosya ismi
Pipeline Pipeline.jpg Yük Vagonu yarışı
RED Bombcart.pngBLU Bombcart.png
plr_pipeline
Sawmill
(Arena)
Sawmill.PNG Arena
Controlpoint.png
arena_sawmill
Nucleus
(Arena)
Arenanucleus.jpg Arena
Controlpoint.png
arena_nucleus
Hoodoo Plhoodoo.jpg Yük Vagonu
Hoodoo Bombcart.png
pl_hoodoo

Ön duyurular

Valve güncellemeyi 2 Mayıs 2009 tarihinde daha resmi olarak duyurulmasından bile önce, güncellemeyle ilgili ipuclar vermiştir.

"Kavate: Kavanoz bazlı Karate" Posteri

"Kavate: Kavanoz bazlı Karate"

1 Nisan 2009'da Valve Resmi Blog'un da Sniper'ın yeni silahı Kavate için ön sipariş formunu "bir sonraki sınıf güncellemesinin bir önizlemesi!" başlığıyla yayınladı. Ancak yayınlanma tarihi sebebiyle (1 Nisan) birçok kişi bunun bir şaka olduğunu sanmıştır.

Sniper Güncellemesinin Doğrulanması

Bir sonraki gün yani 2 Nisan 2009'da, Valve Resmi Blog'da "Hoşcakal de kafana, otuzbirci" başlığıyla başka bir yazı daha yayınladı, bu yazı ile bir sonraki sınıf güncellemesinin Sniper için olacağı doğrulandı. Ayrıca bu yazı, Sniper güncellemesi gelmeden önce yapılacak olan diğer tüm güncellemeler hakkında ve bu güncellemenin tüm sınıflar için yeni öğeler içereceğini ima ediyordu. Daha sonrasında ise Spy güncellemesinin yanınlanmasıyla ve tüm sınıflar için sıraslya şapkaların eklenmesiyle doğrulandı.

Sniper'ın Birincil silahının Bulunması

5 Mayıs 2009'da Valve, Resmi Blog'da "Kafana iyi bak, dostum" adlı bir yazı yayınladı ve bu yazı Sniper'ın yeni birincil silahının nasıl ortaya çıktığıyla ilgiliydi. Ancak yazıda yayınlanacak olan silahın neden değişik özelliklerde olacağı konusunda da bahsedildi. Değişik özelliklerde olmasının sebebi de oyuncuların çok uzak bir mesafede saklanmış olan Sniperlar'la rekabet etmenin zor olduğunu düşünmesiydi ve bu yüzden de artık bu silah ile Sniper'ların savaş alanına yaklaşacaklarını ve rakiplere bir şans verecekleri düşünüldü.

Ek bilgiler

 • Sniper vs. Spy Güncellemesinde, yeni Sniper ve Spy silahları bir süreliğine eşya düşürme sisteminden kaldırıldı. Çünkü eğer kapatılmasaydı yeni Sniper ve Spy silahlarını kaç başarım elde edildiğine bakılmaksızın rastgele eşya düşürme sisteminden elde edilebilir olacaktı. Ancak tabii ki de bir haftadan daha uzun bir süre sonra bu durum 29 Mayıs 2009 Yaması'nda tekrardan değiştirildi, bu değişiklik ile tekrardan kilometre taşları sisteme eklendi (ilk başlarda kaldırılmasının sebebi de güncellemenin daha yeni olmasıydı, yani eğer yeni silahları bir an önce denemek istiyen olursa mecburen başarımları yapmak zorundaydı).
 • Sawmill (Arena) haritası Valve tarafından Team Fortress 2 için yapılan ilk yağmurlu bir atmosferik havaya sahip olan haritaydı; ayrıca Pipeline haritası da havası gece olan bir haritadır.
 • Spy'ında Sniper Güncellemesine dahil olmasıyla birlikte, 3. Gün'ki sayfadaki RED Sniper'ın arkasında bir BLU Spy belirdi.
 • Tüm duyuru günleri, hafta sonu gecikmesi ve bonus gün sayılırsa eğer Sniper vs. Spy Güncellemesi, Team Fortress 2'de yapılan en uzun sınıf güncellemesidir.
 • Kamera Sakal resmi olarak yayınlanmadan önce güncellemenin 4. Gün'ki sayfasında görülebilir, katalogda listelenen ürünlerin arasında bulunmaktadır ve Spy üstüne "Ridiculous (Gülünç)" yazmıştır.
 • 24 Ocak 2013 itibariyle bu güncellemede yayınlanan kozmetikler emekliye ayrılmıştır ve artık daha fazla olağandışı nitelikte bulunamaz, satın alınamaz veya kutudan çıkarılamaz.
 • 4. Gün'de ki Dapper Rogue (Seçkin Düzenbaz) kataloğunda "Crab Walking Kit" yazısıyla spycrab (Yengeç yürümesi) hareketine gönderme yapılmıştır.

Güncelleme sayfaları (veya Güncelleme galerisi)

Dış harici bağlantılar