Engineer Güncellemesi

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search


Bu madde güncelleme ile gelen içerik içindir. Güncellemenin kendisi için 8 Temmuz 2010 Yaması sayfasına bakınız.
Engineer Update Logo tr.png
Şu hayatta 2 tane şeye sahip olduğunuzu hayal edin: ideal bir el ve mükemmel bir mucit olan büyükbaba. Bir gün karşınıza, zavallı küçük ve kesik olan elinizi aşırı muhteşem bir robot eli ile değiştirebileceğiniz bir plana rastlıyorsunuz. Bekle, zaten üç tane şeye sahipsiniz: el, büyükbaba ve bir testere.
TF2 Resmi Blog'u

Engineer Güncellemesi, adından da anlaşılabileceği gibi Engineer için önemli ve büyük bir içerik güncellemesidir. Güncelleme 5 Temmuz 2010 tarihinde duyurulmuştur ve 8 Temmuz 2010 Yaması'nda da yayınlanmıştır.

Güncelleme ile gelecek olan yeni içerikler düzenli olarak değilde her 25 Altın İngiliz Anahtarı oyuncular tarafından bulunduğunda yayınlanmıştır, yani 25 tane Altın İngiliz Anahtarı'nın bulunmasının ardından yeni içerik yayınlanıyordu.[1] Zaten toplamda bulunacak Altın İngiliz Anahtarı sayısı 100'dü ve bu da güncellemenin 4 bölümden oluştuğu anlamına geliyordu.

Güncelleme ilerlemesi

Altın İngiliz Anahtarı

Altın İngiliz Anahtarı

Altın İngiliz Anahtarı, Engineer'ın varsayılan İngiliz Anahtarı'nın yerine kullanabilinen bir yakın dövüş silahıdır. Normal İngiliz Anahtarı ile aynı hasar oranına ve özelliklerine sahiptir (kısacası aynı işlevdedir), ancak her kim Altın İngiliz Anahtarı ile öldürülürse, o kişi altın bir heykele dönüşür.

Altın İngiliz Anahtarları Avustralyum'dan yapıldığı iddia edilmektedir. Ayrıca yalnızca işleme ile elde ediliyordu ve tabii ki de Altın İngiliz Anahtarı'nı işleme sonucu bulma şansı çok düşüktü. İşleme yoluyla sadece 100 Altın İngiliz Anahtarı rastgele bir şekilde sahiplerini bulmuştur. Altın İngiliz Anahtarı 1 Temmuz 2010'dan itibaren öğe şemasında olmasına rağmen, ilk Altın İngiliz Anahtarı 4 Temmuz 2010'da işleme yoluyla bulunmuştur. Son Altın İngiliz Anahtarı ise 8 Temmuz 2010'da bulunmuştur ve o andan sonra artık Anahtar işleyerek rastgele bulma özelliği devre dışı bırakılmıştır. Altın İngiliz Anahtarına sahip olan oyuncuların bir listesini burada bulabilirsiniz.

Duyurular

Engineer Güncellemesi sayfası TF2 Resmi Blog'unda "Engineer Güncellemesi: Birinci Gün" gönderisi şeklinde 5 Temmuz 2010 tarihinde resmi olarak duyurulmuştur. Güncelleme 8 Temmuz'da yayınlanmıştır.

Topluluk yapımı haritası olan Coldfront yamaya eklenmiştir, ancak Valve tarafından belirtilmemiştir.

Eklemeler

Silahlar

Ana madde: Silahlar
Frontier Justice Yargısız İnfaz
Wrangler Kovboy
Southern Hospitality Güney Misafirperverliği
Gunslinger Silahşör
Golden Wrench Altın İngiliz Anahtarı
Notlar Aslında 1 Temmuz 2010 Yaması'nda eklenmişti.

Haritalar

Ana madde: Haritalar listesi
İsmi Resmi Oyun modu Dosya ismi
Coldfront Coldfront5.png Kontrol Noktası
Controlpoint.png
cp_coldfront
Hightower Hightower.png Yük Vagonu Yarışı
RED Bombcart.pngBLU Bombcart.png
plr_hightower
Thunder Mountain PL Thunder Mountain.png Yük Vagonu
BLU Bombcart.png
pl_thundermountain
Upward Engineer Update Upward.png Yük Vagonu
BLU Bombcart.png
pl_upward

Güncelleme yayınlamadan önce duyurulan içerikler

Güncelleme resmi olarak yayınlanmadan önce, 5 Temmuz 2010'da gelecek olan içerikler hakkında çok sayıda ipucu verilmişti.

Tamir Modülü (kullanılmayan içerik)

Tamir Modülü

2 Mart 2010 tarihinde Valve, Engineer için yeni bir yapı olan Tamir Modülü adlı fikrini resmen TF2 Resmi Blog'unda ki Kahretsin kahretsin kahretsin kahretsin! gönderisiyle ortaya atmıştır. Ancak oyun içi testlerden sonra fikrin uygunsuz olduğu sonucuna varmışlardır.

Tamir Modülü, 119. Güncelleme ile birlikte yayınlanan Engineer Güncellemesi Kısa Tanıtım adlı videoda görüntülenmiştir.

Tamir Modülü'nün bir taslağı, Engineer Güncellemesi sitesinde bulunmaktadır ve taslağın üstünde ise "...R WORK (ÇALIŞMAYA...)" yazısı bulunmaktadır ve aynı planın farklı bir görünümü bulunan gizli Radigan sayfasında ise taslağın üzerinde "..LL NEVER W... (ASLA ÇA...)" yazısı yazmaktadır. Muhtemelen tam metin "WILL NEVER WORK (ASLA ÇALIŞMAYACAK)" veya "IT'LL NEVER WORK (BU ASLA ÇALIŞMAYACAK)" şeklindedir.

119. Güncelleme

5 Mayıs 2010'da, 119. Güncellemenin bir parçası olarak Valve, Engineer güncellemesi için 26 saniyelik bir kısa tanıtım yayınladı. Kısa tanıtım Engineer'ın başarım silahları hakkında birçok ipucu içermektedir. (Bilgi: Bu video, Valve'in tüm videolarını tek bir yerde toplamak istemesi nedeniyle tekrardan yüklenmiştir.)

Anında Işınlama (kullanılmayan içerik)

Robin Walker bir röportajda, Anında Işınlama olarak adlandırılan (bu yapıya resmi olarak bu isim konulmadı, sadece topluluk tarafından bu isimle bahsedildi) ne bir görüntüsü ne de tam olarak bir ismi olan yapı hakkında konuşmuştur. Büyük ihtimal Engineer'i tekrardan ışınlayıcı çıkışına hızlı bir şekilde ışınlayacak bir yapı olarak planlanmıştı.

Mac Güncellemesi

Yargısız İnfaz'ı tutan Engineer

Valve'in 11 Haziran 2010 tarihinde yayınladığı Mac Güncellemesinin tanıtım videosunda, daha önceden hiç duyurulmamış olan Yargısız İnfaz'ı elinde tutan bir Engineer görülebilmektedir.

Robin Walker'ın ekran görüntüsü

27 Haziran 2010'da Valve, Battle of Both Worlds (Her İki Dünyanın Savaşı) etkinliğine evsahipliği yapan Apocalypse Gaming Topluluğu'na teşekkür etmek amacıyla bir oyun içi ekran görüntüsü yollamıştır. Ekran görüntüsüne Robin Walker tarafından şöyle bir mesaj bırakılmıştır: "Size imzalamamız için bir fotoğraf vermedik. Konuşma sonrasında giysileri bizden aldığınızı kanıtlamanın daha eğlenceli bir yolunu bulduk. Bunun da yakında sadece biz tarafından gelebilecek olan Engineer güncellemesi hakkında size bir şey verme kararına vardık. Lütfen ekli olan dosyaya bakınız."

Bu resime bakarak yeni haritanın nasıl bir şey olduğu az çok anlaşılabiyordu, zaten daha sonrasında ise Upward haritası yayınlanmıştır. Aynı zamanda resimdeki Engineer'ın omzunda bir alet çantasıyla olmasıda dikkatlerden kaçmadı, bu da bir yapıyı taşıma ipucusuyla alakalıdır.

Altın İngiliz Anahtarı

Valve, Engineer için yeni bir yakın dövüş silahı olan "Altın İngiliz Anahtarı"'nı 1 Temmuz 2010 Yaması birlikte yayınlamıştır.

Loose Canon

2 Temmuz 2010'da, Loose Canon adlı çizgi roman yayınlandı ve yayınlandıktan sonra Engineer Güncellemesinin başladığına dair teorilerin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Ek bilgiler

  • 5 Temmuz 2010'da güncellemenin resmi olarak açıklaması yapılmasına birkaç dakika kala Shawn adlı bir kullanıcı Team Fortress 2 Resmi grubuna, rastgele metinlerden oluşan "link (bağlantı)" adlı bir duyuru yayınladı ve bu rastgele metinlere tıklandığında yönlendirilen sayfa resmi Engineer Güncellemesi sayfasıydı.
  • Engineer Güncellemesi sırasında, "Smelt Reclaimed Metal" ve "Smelt Refined Metal" adlı taslaklar devre dışı bırakılmıştır çünkü oyuncuların Altın İngiliz Anahtarı'nı işleyerek bulunacağını önceden anlayarak, çabuk erişmek için önceden sınıf silahlarını eriterek metal biriktirmemeleri için yapılmıştır.
    • Son Altın İngiliz Anahtarı işlenerek bulunduktan sonra bile sayfa etkinleştirilmemiştir, ancak üç ay sonra gelen Mann-Konomi Güncellemesinin yayınlanmasından ardından taslaklar tekrardan aktif olmuştur.
  • Güncellemenin sayfasındaki banner, güncellemenin ilerleyişini ve bulunan Altın İngiliz Anahtarları'nın sayısını güncellemek için değiştirilmiştir.
    • Bulunan Altın İngiliz Anahtarları'nın sayısını temsil eden bir göstergenin yanı sıra, her kilometre taşı için bir ampul yanmaktaydı. Yayınlandığı gün, tüm ampüller yanıyordu.
  • Engineer Güncellemesinin birinci gün ki sayfasında, Team Fortress 2'nin Hikayesini konu alan birkaç sararmış fotoğraf görülebilmektedir, fotoğrafların üzerinde bulunanlar şunlardır; büyük bir Avustralyum külçe, birkaç gazete, 1850'lerin paralı askerleri, eski TFC İngiliz Anahtarı'nı test eden Radigan Conagher, bir araya getirilen TFC paralı askerleri, 1850'lerin Tareti ve Yük Vagonu, üzerinde Avustralyum yazan ve ortasında kanguruların boks yaptığı bir resmi bulunan dart tahtası (ayrıca sağ altta da aynı boks yapan kangurular vardır), ölmediyse Abraham Lincoln'ü kurtarmak için birkaç fikir, Mann's Land haritası, Tamir Modülü'nün bir çarpı işaretli resmi, alt tarafında ise silindir şapka ile ilgili birden fazla resim bulunmaktadır, Engineer'ın ilk defa çift gözlüklerini denediği bir resim ve son olarak en altta SAVAŞ! Güncellemesi ile bir gazete.
  • Ayrıca güncelleme sayfasında Mann vs. Machine oyun modundaki Robot Scout'ın bir taslak çizimi bulunmaktadır ve bu çizim Leonardo da Vinci'nin çizdiği Vitruvius Adamı adlı taslak çizim ile benzer şekildedir.

Güncelleme sayfaları (Galeri)

Gizli sayfalar

Referanslar

Dış harici bağlantılar

Gizli bağlantılar