Pelerin (Görünmezlik)

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Bu madde görünmez olma yeteneği hakkındadır. Diğer kullanımlar için, bakınız Pelerin (anlam ayrımı).


Soldan sağa doğru: Görünmez olan bir Spy ve tamamen olurken ki geçirdiği durumlar.
Ce-ee!
Spy düşmanların arasında gizlice dolaşırken

Pelerin (Görünmezlik olarakta bilinir), Spy'ın Görünmezlik Saati, Pelerin ve Hançer, Kusursuz Kopya, Koleksiyoncunun Saati veya Quäckenbirdt ile yapabileceği doğuştan bir yeteneğidir. Spy'ın kuşanmış olduğu saate bağlı olarak görünmezlik uzun veya kısa olabilir, ayrıca görünmezlik yeteneği Spy'ın düşman bölgelerine fark edilmeden girebilmesine veya saldırı sırasında hızlı bir kaçış yapmasını sağlar. Spy görünmez olduğunda, Pelerin süresi boyunca saldırı yapamaz.

Genel özellikler

RED takımındaki bir Sniper'ın BLU takımındaki bir Spy'a çarptığında, Spy'da oluşan takım renkli yarı saydam durumu.

Görünmezlik sırasında saldırma devre dışı bırakılır ancak oyuncu Kılık Değiştirme Seti'ni kullanmaya devam edebilir ve aktif (yani elinde tuttuğu) silahı görebilir. Görünmezken iken kılık değiştirildiğinde, takım renkli duman parçacık efektleri kaldırılır (yada çok az görünür), bu sayede hızlı ve kesintisiz kılık değiştirme sağlanmış olur. Ancak unutmayın ki bu sadece görünmez olunduğunda geçerlidir, görünmez olmamışken kılık değiştirirseniz eğer, düşman oyuncular tarafından net bir şekilde farkedilebilirsiniz. Spy görünmez olduğunda tüm düşman oyunculara karşı tamamen görünmezdir, ancak Spy'ın takım arkadaşları Spy'ı takım renginde yarı saydam bir gölge olarak görebilirler. Bu sayede oyuncular bölgede kendi takımından olan dost bir Spy olduğunu belirleyerek, ona göre hareket ederek Spy'a avantaj sağlayabilirler (mesela takım arkadaşları düşman oyuncuları oyalayıp o sırada Spy düşman oyuncuları arkasından bıçaklayarak kolay bir öldürme gerçekleştirebilir).

Görünmez bir Spy'a hasar vermek ya da çarpmak takım renkli yarı saydam gölgenin sadece takım arkadaşlarına görünme özelliği bozar ve o an Spy'ın tüm oyuncular için görünür olması sağlanır. Ancak Kusursuz Kopya'nın hasar azaltma etkisi altındayken yaralanmak ya da herhangi bir kişinin size çarpması takım renkli yarı saydam gölgenin bozulmasını sağlamaz.

Görünmez iken Spy'ların otomatik ses yanıtları gibi (örneğin vurulma halinde atılan çığlık) çoğu sesin yapılması durdurulur. Ancak bu sizin görünmez iken sesli yanıt kullanamayacağınız anlamına gelmez, sadece otomatik yanıtlar kısıtlandırılır. Pelerin aktif edildiğinde sadece bütün vücut ve silahlar görünmez olmaz, mesela oyuncu herhangi bir kozmetik öğe giymişse o da görünmez olur. Görünmez bir Spy'a Kavate, Süt, Kanama ve Ateş gibi oyuncuda görsel efektler yaratan silahlar tarafından ateş edilirse (veya atılırsa), hem Spy görsel efektler yüzünden görünür olur (yani Pelerin etkisiz hale gelir) hem de o görsel efekti yapan öğenin etkileri oyuncuya aktif edilir (mesela Kanama'nın oyuncuda belirli bir süre boyunca sağlık puanının azalmasını sağlaması gibi). Benzer şekilde mesela görünmez iken bir Spy'ın sudan çıkması su damlamalarına veya belirli bir yüksekten düşmek ise hem kan parçacıklarının oluşmasına hem de sesli bir çatırtı oluşmasına neden olur.

Görünmezlik devre dışı bırakılırken saat'den bir ses çıkar ve o sırada Spy'ın takım renkli yarı saydam gölgesi kısa bir süreliğine görünür olur, daha sonrasında zaten Spy tamamen normal haline döner. Bu yüzden düşmanlarınızın sizi görebileceği ve duyabileceği bir menzilde iken görünmez olurken dikkatli olmalısınız. Ayrıca görünmezlik tamamen devre dışı bırakıldığı zaman (pelerin tükendiğinde) herhangi bir silah kullanmak, kılık değiştirmek yararlı olabilir. Pelerin tam olarak dolmadan kullanılmamalıdır, çünkü savaş alanındayken biterse eğer görünmezlik bozularak çok çabuk bir şekilde ölebilirsiniz.

Bu arada her saat'in Pelerin süresini gösteren bir metre vardır ve HUD'ın sağ alt köşesindeki silah mermisinin hemen solundadır. Oyuncular oradan Pelerin sürelerini takip edebilir.

Görünmez iken geçerli bir arkadan bıçaklama pozisyonunda olunsa bile, Spy o an bıçağını havaya kaldırmaz.

Spy bir arkadan bıçaklama yaptıktan sonra (veya denerse, Sniper'ın Jiletsırt durumu) 0,5 saniyeliğine Pelerin'i aktif edemez, ancak Spy bir Bozucu kullandıktan veya birincil silahını ateşledikten sonra anında hemen Pelerin'i etkinleştirebilir.

Kusursuz Kopya kullanılarak Görünmezlik anında yapılabilir ancak diğer saatlerde yaklaşık bir saniye gerekir. Görünmezliği devre dışı bırakma ise tüm saatler için yaklaşık iki saniyedir.

Strateji

Ayrıca bakınız: Spy stratejisi

Görünmez iken yapılacak strateji, Spy'ın o an savaşta kullandığı saatin türüne bağlıdır. Buna ek olarak düşman takım, Spy'ın kullandığı saat türüne göre kendilerini korumak için oynama şekillerini değiştirebilirler (mesela düşman takım bir Spy'ın Pelerin ve Hançer kullandığını düşünürek duvar kenarlarına ateş edebilirler). Bu nedenle bir Spy, Pelerin türü farketmeksizin bütün hepsinde herhangi bir karşıt güce uyum sağlayabilmek için doğru bir şekilde kullanmalıdır saati.

Görünmezlik Saati

Spy'ın varsayılan stok silahlarından olan Görünmezlik Saati.
Ana madde: Görünmezlik Saati

Görünmezlik Saati, Spy'ın ekipmanındaki varsayılan stok silahlarındandır, ayrıca Koleksiyoncunun Saati ve Quäckenbirdt adında iki tane aynı özelliklere sahip promosyon versiyonu vardır. Spy Görünmezlik Saati ile birlikte en fazla 9 saniye boyunca görünmez olabilir. Ayrıca görünmez iken Taret'lerden korunabilir veya düşman oyunculardan saklanabilir. Cephane paketlerini veya düşürülmüş silahlar toplamak (cephane olarak varsayıldığı için), Pelerin'i toplanılan cephaneye bağlı olarak artırır. Bu yüzden eğer daha uzun bir süre görünmez kalınmak isteniyorsa haritadaki çeşitli cephane paketlerinin konumlarını iyi bilmek gereklidir. Görünmez iken her iki takımdaki Dispanserler'den de yararlanılabilir, Spy yanlarına gittiğinde Pelerin süresi metresi otomatik olarak dolmaya başlar. Bununla birlikte düşman bir Dispanser'i kullanırken doğru bir şekilde gizlenerek kullanmak gerekir çünkü Engineer kendi metallerinin harcandığını ve Dispanseri'nin bir oyuncuyu iyileştirdiğini HUD bölümünde görebilir veya direk olarak siz Dispanserin yanında iken metal almak için geldiğinde size çarpıp görünmezliğiniz bozulabilir, bu yüzden dikkatli olunmalıdır.

Görünmezliği devre dışı bırakmak, nispeten yakın olan oyuncular tarafından duyulabilecek bir 'cızırtı sesi' çıkarmaktadır. Bu nedenle eğer deneyimli bir oyuncu sizi farkettiyse, hemen o bulunduğunuz bölgeden çıkmalısınızdır çünkü büyük ihtimalle farkeden düşman oyuncu o bölgeyi aramaya gelecektir. Zaten deneyimli bir Spy görünmezliği zor durumda değilse eğer göze çarpmayan bir yerde aktifleştirmenin daha doğru olduğunu bilir.

Spy kılık değiştirdikten sonra görünmez olursa eğer, kılığına girdiği sınıf ne olursa olsun görünmez iken her zaman normal hareket hızında hareket eder.

Görünmez bir Spy'ın en tehlikeli düşmanı Pyro'dur çünkü eğer görünmez iken Spy ateş altında kalırsa, hem görünür hale gelir hem de ateş etkisi yüzünden sağlık puanı azalmaya başlar (ancak görünmez iken ateş'ten daha az hasar alınır). Spy'lar görünmez olduklarında Pyro'lardan uzak durmalıdırlar; bir Pyro'ya çarparsanız eğer, büyük ihtimal etrafta hiç Spy var mı diye etrafı yakarak kontrol etmeye başlayacaktır (bu olaya Spy-kontrol etme yani Spy-check denmektedir), bu nedenle oradan sağ salim kurtulmanız aşırı derecede zor olabilir.

Pelerin ve Hançer

Görünmez olunduğunda bile bulunulan konumda aynı şekilde kıpırdamadan durarak Pelerin süresi'nin otomatik olarak dolabilmesini sağlayabilen görünmezlik saati; Pelerin ve Hançer.
Ana madde: Pelerin ve Hançer

Pelerin ve Hançer, diğer varsayılan stok görünmezlik saatinin alternatif bir versiyonudur ve farklı özelliklere sahiptir. Görünmezlik aktif edildiği anda, Pelerin süresi toplam 6,2 saniye sürer ve yeniden şarj etmek için Görünmezlik Saat'inde olan yollardan bazıları kullanılamaz: görünmezken veya değilken farketmeksizin Pelerin süresi cephane paketleri ile doldurulamaz, hatta cephane paketleri görünmezliğe -35% ekler. Ancak iyi yönleride vardır ki eğer Spy görünmez iken bir yerde durarsa, otomatik olarak Pelerin süresi yeniden şarj olmaya başlar.

Pelerin ve Hançer'in mekanizması göz önüne alındığında, büyük ihtimal Spy çoğunlukla bekle ve saldır stratejisini kullanacaktır. Mesela bu stratejiyi kullanmak için haritadaki kutular veya duvar köşeleri gibi stratejik noktalardan faydalınabilinir. Ek olarak bu gibi alanlara pusmak yavaş hareket eden sınıfları çabucak arkadan bıçaklayıp öldürmeye veya herhangi bir yapıyı bozmak için çok yararlıdır, ancak dikkatli olunmalıdır çünkü bir düşman sizi farkederse eğer sohbet veya mikrofon yardımıyla kendi takımına sizin yerinizi bildirebilir. Ayrıca direk olarak belki bu süikastin ardından öldürdüğünüz oyuncu tekrardan o alanda olup olmadığınızı kontrol etmek için kendisi bile geri dönebilir. Bu yüzden genellikle saklanarak öldürdükten sonra sık sık olmasa da bazen bulunduğunuz konumu değiştirmek gerekli olabilir (fazla uzaklaşmamanız ve tekrardan yerinize dönmeniz şartıyla). Böylece o bölgeden geçen düşmanlar etkili bir şekilde öldürülebilir ve o rotayı kullanmaktan korkmalarını sağlayabilirsiniz. Alternatif olarak, Spy'ın işinin bitirilmesi için bir o bölgeye Pyro gönderilebilir; böyle bir durumda oyuncu muhakkak saklanacak başka bir yer aramalıdır.

Pelerin metresi tükendikten sonra, Spy'ın saati direk olarak devre dışı bırakılmayacaktır ve hala elde tutularak aktif bir şekilde kullanılır; yani diğer saatlerden farklı olarak Spy aynı bir düşman tarafından çarpıldığında olan yarı saydam halinde olacaktır ve bütün oyuncular tarafından neredeyse net bir şekilde görülebilecektir. Durulduğunda Spy'ın görünmezlik süresi metresi tekrardan dolmaya başlayacaktır ancak düşman oyuncuları sizi daha önceden fark etmişse eğer yer değiştirseniz bile sizin bulunduğunuz bölgelere saldırarak sizin orada olup veya olmadığınızı kontrol edebilirler.

Pelerin ve Hançer'in Pelerin tipi Hareket Duyarlı olduğu için (yani hareket hızına bağlı olarak pelerin emme oranı belirlendiği için) eğilerek yürümek Pelerin süresinin çok daha yavaş bir hızda tükenmesini sağlar. Ancak bu daha yavaş bir şekilde hareket edeceği ve uzun mesafeler için de daha çok vakit kaybı yaşayacağı anlamına gelmektedir; ama eğilip yürümenin hızı normal hareket hızının sadece 3'e bölündüğünde çıkan sonuç olarak düşünüldüğünde belki minicikte olsa faydalı bir taktik olduğu düşünülebilir, ancak eğer bir pazarlık gibi düşünürsek aşırı derecede mantıksızdır çünkü 10 kat daha uzun süren bir yolculuğa karşılık Pelerin'in yavaş bitmesi her zaman dezavantaj sağlar. Aslında hayati bir önem söz konusu değilse veya şarj edecek hiçbir yerin olmaması gibi durumlarda Pelerin'in bitene kadar eğilerek yürümek sadece size 3.33 kat ilerlemenize izin verir yani eğilerek yürümenin o kadar fark eden bir avantajı zaten yoktur, çünkü saat zaten harekete duyarlı olduğu için ister eğilerek yürüyen ister koşun, sizin her zaman ilerleyişinize göre azalacağı için eğilerek yürümek ile koşarak varacağınız alan hep neredeyse aynı olur zaten. Birinde erken Pelerin süresi azalır, diğerinde ise Pelerin süreniz hala vardır ancak koşup vardığınız alanın daha yarısına gelmemişsinizdir mesela.

Kusursuz Kopya

Kusursuz Kopya, Spy'ın sahte bir ölüm gerçekleştirmesi gibi birçok özellik sağlayan bir saattir.
Ana madde: Kusursuz Kopya

Kusursuz Kopya saati görünmez olma açısından benzersiz bir özelliğe sahiptir. Alternatif atış tuşuna basılarak açılır ancak saat açıldığında direk olarak diğer saatler gibi herhangi bir görünmezlik etkisi yaratmaz, bunun yerine oyuncu saati hazır bir pozisyonda elinde tuttuğunu görür. Spy saati aktif bir şekilde elinde tutarken düşmanlar tarafından veya uzun bir mesafeden düşmek gibi çevresel bir hasar alırsa eğer, sahte bir ceset ortaya çıkar ve 'öldürme listesi' hanesine de sahte bir ölüm yazılır, ayrıca Spy görünmez iken bir süreliğine geçici bir hız artışı kazanır ve toplam 7 saniye boyunca görünmez kalır. 7 saniye boyunca görünmez iken, oyuncunun aldığı bütün hasarlar %25'e düşürülür (arka arkaya yapılan saldırıları veya kafa vuruşu gibi normal ölümcül salırılardan kaynaklanan ölümleri engeller) ve hem düşmanlar tarafından hasar alınsa bile ses çıkmayacaktır hem de görünmez iken birine çarpılsa veya bir düşman tarafından devamlı hasar alınsa (Pyro tarafından yakılmak gibi) bile yarı görünür hale gelinmeyecektir.

Yere düşen sahte ceset oyuncunun sahte ölümü gerçekleştirmeden önce kullandığı kılığa bağlıdır. Bu nedenle herhangi bir düşman sınıfının kılığına girmeden yapılan sahte ölüm düşmanlar için daha inandırıcı hale gelir ve Spy o sırada düşman bölgesine sızabilir. Ancak bununla birlikte dikkat edilmesi gereken bir nokta daha vardır, yere düşen sahte cesedin ragdoll'u deneyimli bir oyuncu tarafından yapmacık olduğu farkedilebilir, o yüzden Kusursuz Kopya kullanan oyuncu buna dikkat etmelidir. Ayrıca Kusursuz Kopya'yı aktif bir şekilde elinizde tutarken size karşı yapılan zayıf bir saldırıda bile (Tabanca'nın tek bir mermi atışı gibi) sahte ceset ortaya çıkaracağı için zayıf saldırıyı yapan oyuncu bundan kuşkulanabilir. Bu nedenle oyuncular daha inandırıcı bir sahte ölüm gerçekleştirmek için ateş altında birkaç saniye kaldıktan sonra Kusursuz Kopya'yı kullanmaları gerekir. Ancak öldürmek için genellike her zaman yeterli olan vuruşlardan hasar alırsanız (Sniper'ların kafadan vurarak yaptığı kritik vuruş veya çoklu yapışkan bomba tuzakları gibi) zaten dikkat geçmezsiniz.

Spy'lar Kusursuz Kopya'nın Pelerini'ni yenilemek için cephane paketleri toplamaları veya Dispanser'leri kullanmaları işe yarar ancak cephane kaynakları diğer saatlerdeki gibi hızlı bir şekilde pelerin süresini uzaltmaz, böylece hem bir Spy'ın pelerin süresi boyunca gidebileceği mesafe azalmış olur hem de Spy'ın pelerin kullanımı hazır olması için daha uzun süre beklemesi gerekir. Ayrıca Kusursuz Kopya'nın sahte ölümünü gerçekleştirdikten sonra düşman bölgesine acele bir şekilde girmek pek mantıklı ve güvenilir bir strateji değildir.

Saatin kullanılmasıyla ilgili asıl dezavantaj yüksek ses çıkarmasıdır (ayrıca saat'in çıkardığı ses Kusursuz Kopya'ya özgü bir ses olduğu için başka bir ses ile karıştırılması neredeyse imkansızdır). Oyuncu sahte cesedi bıraktıktan sonra hemen düşman oyuncuların bulunduğu yerden uzaklaşmalıdır. Eğer Kusursuz Kopya'nın sesini düşman takım duyarsa, büyük ihtimal o bölgede Spy var mı diye aramaya başlayacaklardır. Pelerini cephane kaynakları ile şarj etmek zaten uzun sürdüğü için, oyuncu hayatta kalmak istiyorsa düşmanlardan uzaklaşması yapması gereken birinci önceliktir.

Kusursuz Kopya kullanarak sahte bir ceset bıraktıktan sonra bir düşman oyuncu size ateş ederek hasar verebilir, yarı görünür hale gelmeseniz bile yine de hasar alırsınız. Ancak görünmez iken hasar azaltma etkisi olduğundan dolayı, mesela bir Pyro sizi yaksa bile sönmek için su arayışına girmenize gerek kalmaz çünkü zaten hızlı bir şekilde söneceksinizdir, hem bu sayede ölmektende kurtulursunuz. Ama unutmayın ki deneyimli sizi yakan Pyro deneyimli bir oyuncu ise, elbet sizi kovalayarak kaçışınızı zorlaştıracaktır. Mesela eğer gerçekten bir Pyro sizi kovalıyor ve ölmek üzere olduğunuz bir anda suya atladınız, yanma etkisi geçse bile sudan direk çıkmayın çünkü büyük ihtimal sizi yakan Pyro suyun etrafındaki yerlere ateş saçmaya başlayacaktır. Bu gibi durumlarda Pyro'nun gitmesini beklemek en doğru karardır, zaten suyun içine girerek sizi Alev Silahı yakmaya çalışamaz çünkü sualtında olduğu için ateş etme işe yaramayacaktır. Öte yandan bir Pyro sizi kovaladığında onu tuzağa çekmek daha mantıklıdır, mesela takımınızdaki deneyimli Engineer'ların kurduğu Taret'li bölgeye koşarak Pyro'yu tuzağa düşürebilirsiniz. Bu arada Spy Kavate'ye bulanırsa veya Bozuk Süt tarafından ıslatılırsa, görünmez iken bile her halükarda görünür hale gelir.

Kusursuz Kopya'nın görünmez olunduğunda tüm hasarları azaltması takım arkadaşları için yararlı olabilir, çünkü bir Spy görünmez iken takım arkadaşlarına gelen bombaların önüne çıkarak ya da düşman oyuncuları engelleyerek takım arkadaşlarını koruyabilir. Hatta hasarın %75 oranında azalmasını ÜberŞarjlı bir çiftin ilerlemesini önlemek için bile kullanılabilir, ölmek üzere olan bir takım arkadaşınızın hayatını kurtarmak için çok yararlı olabilir.

Ayrıca normal bir Görünmezlik etkisi yaratmamasının dışında, Kusursuz Kopya'yı kullanmak oyunculara içinde kuşku uyandırarak arkadan bıçaklama gibi kolay bir şekilde ölmemelerini sağlamak için kendilerini önleme alabilirler. Mesela belki bir Heavy'i iyileştiren ÜberŞarj'ı dolu bir Medic sizin sahte bir ölüm yaptığınız anladıktan sonra arkadan bıçaklanarak direk olarak ÜberŞarjı kaybetme korkusuyla erkenden ÜberŞarjı aktif edebilir. Bu Spy'ın takım arkadaşlarının hedefe doğru bir zamanda ilerlemeleri için bir fırsat verebilir, yani ÜberŞarj bittikten sonra Spy kendi takım arkadaşlarına bu bilgiyi bildirerek şimdi saldırabilirsiniz gibi komutlar söyleyebilir.

Her saatin ne kadar zamanda pelerin sürelerinin bittiğini (yani aradaki farkı) gösteren bir grafik.

İlgili başarımlar

Ana madde: Achievements

Leaderboard class pyro.png Pyro

İçten İçe Yanış
İçten İçe Yanış
Görünmez olan 10 Spyateşe ver.


Leaderboard class demoman.png Demoman

Ajan Avlayıcı
Ajan Avlayıcı
Pelerin kullanan bir Spy'ın kellesini uçur.


Leaderboard class heavy.png Heavy

Spy Bulma Teknikleri
Spy Bulma Teknikleri
Görünmez olan 10 Spy'ı öldür veya öldürülmelerini sağla.


Leaderboard class engineer.png Engineer

Arama Motoru
Arama Motoru
Pelerin kullanan 3 Spy'ı Kovboy kontrolündeki taretinle öldür.


Leaderboard class sniper.png Sniper

Islaklık Görünmez Değildir
Islaklık Görünmez Değildir
Gizlenmiş bir Spy'ı açığa çıkarmak için Kavate kullan.


Rüzgâra Atış
Rüzgâra Atış
Tamamen görünmez olan bir Spy'ı tek vuruşta öldür.


Leaderboard class spy.png Spy

İfşa Bildirisi
İfşa Bildirisi
Pelerin kullanımdayken yanmaya başladıktan 30 saniye sonra hayatta kal.


Bizim Gibi Casuslar
Bizim Gibi Casuslar
Pelerin kullanımdayken, görünmez bir düşman Spy'a çarp.


Güncelleme geçmişi

9 Ekim 2007 Yaması
 • Spy'lar görünmez iken Altıpatlar'ın mermilerini tekrar dolduramazlar.

25 Ekim 2007 Yaması

 • Pelerin süresi azalmaya başladığında otomatik olarak oyuncunun görünmezlikten çıkması düzeltildi.

20 Aralık 2007 Yaması

 • Spy izleyici takımında iken birinci şahıs bakış açısıyla bakıldığında doğru Pelerin değerinin gösterilmemesi düzeltildi.

21 Aralık 2007 Yaması

 • Görünmezlik/kılık değiştirme ile ilgili bir başarım kazanıldığında, başarım bildiriminin bütün oyunculara karşı yapılması düzeltildi.

31 Aralık 2007 Yaması

 • Oyuncuların görünmez Spy'ları tamamen siyah bir şekilde görmesini sağlayan bir ayar kaldırıldı.

29 Nisan 2008 Yaması (Gold Rush Güncellemesi)

 • Işınlandıktan sonra oluşan efekt artık görünmez veya kılık değiştirmiş Spy'larda görünmez.

11 Aralık 2008 Yaması

 • Spy'lar yerden cephane paketleri toplayarak veya ikmal dolaplarına dokunarak pelerin sürelerini tekrar doldurabilirler.

15 Aralık 2008 Yaması

 • Görünmez veya kılık değiştirmiş Spy'larda aşırı iyileştirme de ortaya çıkan parçacık efektinin yanlış bir şekilde görünmesi düzeltildi.

28 Ocak 2009 Yaması

 • Spy'lar bir Dispanser'in yanında dururken iyileştirme ışınının ortaya çıkması düzeltildi.

2 Şubat 2009 Yaması

 • Görünmez Spy'lar artık istisbarat alamazlar.

8 Haziran 2009 Yaması

 • Spy'lar görünmezliği devre dışı bıraktıktan sonra silah değiştirirlerse, tekrardan otomatik olarak görünmez olmaları düzeltildi.

13 Ağustos 2009 Yaması

 • Spy'lar artık görünmezken geçerli bir arkadan bıçaklama pozisyonlarında bıçağı havaya kaldırmıyorlar.

7 Mayıs 2010 Yaması

 • Spy'ların tamamen görünmez olmaları gerekirken oyuncuların onları görebilmeleri düzeltildi.

19 Mayıs 2010 Yaması

 • Spy'ın aynı anda hem Görünmez olup hem de alay hareketi yapabilmesini sağlayan bir hata düzeltildi.

11 Haziran 2012 Yaması

23 Aralık 2014 Yaması

 • Oyuncuların Regen adında bir konfigürasyon ayarını oyun dosyalarına aktif ederek görünmez iken cephane paketlerini alabilmesi düzeltildi (aslında bu zıplama ile ilgili bir ayar).

2 Temmuz 2015 Yaması #1 (Gun Mettle Güncellemesi)

 • Görünmez iken Spy tüm hasar kaynaklarından %20 daha az hasar alır.
 • Görünmez iken Spy'a belirli öğelerden veya hasar kaynağından etki eden debuff süreleri azaltıldı (debuff'un tam karşılığı yoktur ancak anlamı ateş, Kavate, süt, kanama gibi etkilerin oyuncuda belirli bir süre boyunca meydana getirdiği olumsuz etkilerdir, burada bahsedilen etkilerin sürelerinin kısaltılmasıdır).

15 Temmuz 2015 Yaması #1

 • Olağandışı Altıpatlar ile ilgili bir sorun düzeltildi (Spy ölüm, kılık değiştirme, görünmez olma gibi durumlarda bile silah'ın olağandışı efekti kaybolmuyordu yani her zaman bütün oyuncular tarafından görünebiliyordu).
 • Spy Görünmez iken ve Buz Salkımı kullanırken bir oyuncu tarafından yakılırsa, Buz Salkımı'nın ateşe dayanıklı olmasından dolayı bir kabarcık ortaya çıkarması düzeltildi.

Görünmez iken Spy'da hız parçacıklarının kaybolmaması düzeltildi.

17 Aralık 2015 Yaması (Sıkı Mola Güncellemesi)

 • Pelerin ve Hançer ve Kusursuz Kopya sırasıyla kuşanıldığında HUD'da 'Pelerin' metresinde 'MOTION (HAREKET)' ve 'FEIGH (SAHTE)' yazılarının görünmesi düzeltildi.

Ek bilgiler

 • Görünmezlik 1850'den önce Avustralyalılar tarafından bulunmuştur.[1]
 • 29 Ekim 2013 Yaması'ndan sonra, herhangi bir sınıf Görünmezlik büyüsünü kullanarak 8 saniye görünmez hale gelebiliyor. Ancak Spy'ın normal Görünmezlik yeteneğinden farklı yanları bulunmaktadır, mesela oyuncular görünmezlik büyüsünü kullandıktan sonra silahlarını kullanarak saldırı yapabilirler, ancak yük vagonlarını itemezler ve kontrol noktalarını ele geçiremezler.

Ayrıca bakınız