Skaut a inne klasy

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Przywalę ci z bani, przywalę ci z bani, przywalę ci z bani!
Skaut o jego strategii
Klasa Strategia
Scout.png
Skaut
vs Scout.png
Skaut
Najprawdopodobniej spotkasz innego Skauta, gdy oboje będziecie z dala od swoich drużyn, np. podczas zajmowania Punktów Kontrolnych na początku rundy lub na obrzeżach pola bitwy. To oznacza, iż jedynym źródłem pomocy będą apteczki znajdujące się w pobliżu- zajmij pozycje koło nich, by zdobyć przewagę w walce. Wrogi Skaut będzie zapewne chaotycznie biegał i skakał, by ciebie zdezorientować. Bez względu na to, jaką broń posiadasz, postaraj się (wykonując przy tym również rozmaite manewry) utrzymać go na muszce. Zważywszy na szybkość przeciwnika będzie trudno się wycofać. Jeśli jednak musisz to zrobić, odpowiadaj wtedy ogniem na strzały goniącego cię Skauta- jeśli nie uda ci się przeżyć, przynajmniej go zranisz.
Scout.png
Skaut
vs Soldier.png
Żołnierz
Zarówno ty, jak i wrogi Żołnierz jesteście bardzo skuteczni w bliskich starciach. Żołnierz zapewne będzie celował wystrzelone przez jego Wyrzutnię Rakiet rakiety pod twoje stopy; jeśli będziesz utrzymywał się w powietrzu, będzie mu trudniej ciebie trafić. Twoja szybkość oraz umiejętność podwójnego skoku powinna wystarczyć, jeśli chodzi o omijanie rakiet. Nie pozwól wrogiemu Żołnierzowi strzelać do ciebie z Wyrzutni Rakiet z wyższej pozycji, gdzie najlepiej się czuje. Być może warto się trochę od niego oddalić na trochę większą odległość, by mieć większe szanse na unik jego ataków. Jeśli masz kłopoty, możesz raczej spokojnie się wycofać- Żołnierz jest zbyt wolny, nie dogoni ciebie.
Scout.png
Skaut
vs Pyro.png
Pyro
W przypadku starcia z wrogim Pyro wszystko zależy od przestrzeni, jaką dysponujesz. Unikaj obrażeń od jego Miotacza Ognia, gdyż płonąc możesz stracić większość życia. Gdy ten ciebie zaatakuje, oddal się od niego na chwilę, ostrzeliwując go; Pyro będzie zmuszony do zmiany jego podstawowej broni na drugorzędową, mającą większy zasięg, niż Miotacz Płomieni. W tym momencie znów podejdź do niego, strzelając ze swojej Dubeltówki; ten będzie musiał zmienić broń na Miotacz, itd.. Ta taktyka jest jednak mało skuteczna, jeśli Pyro jest wyposażony w Odtłuszczacz. Unikaj spotkań z Pyro w zamkniętych pomieszczeniach oraz ciasnych korytarzach- może cię tam łatwo przygwoździć za pomocą strumienia sprzężonego powietrza i szybko wykończyć.
Scout.png
Skaut
vs Demoman.png
Demoman
Jeśli masz dużo przestrzeni, możesz łatwo nękać Demomana; jego potężny Granatnik nie będzie znaczył nic, gdy będziesz sprawnie unikał jego niecelnych pocisków. Dzięki szybkości możesz łatwo zbliżyć się do niego na niewielki dystans, gdzie czujesz się najlepiej, a wrogi Demoman- najgorzej. Jeśli ten jednak zastawi pułapkę składającą się z Bomb samoprzylepnych, podejdź go z innej strony, podążając alternatywną ścieżką. W przypadku Demomana z Tarczą Szarży, zastosuj strategię starcia z wrogim Pyro (patrz wyżej).
Scout.png
Skaut
vs Heavy.png
Gruby
Bądź ostrożny na każdym dystansie, gdy podejmujesz się walki z wrogim Grubym; ze swoim Minigunem może zabić cię szybciej, niż ty jego. Element zaskoczenia jest największym twoim sprzymierzeńcem; możesz zabić powolnego Grubego kilkoma celnymi strzałami, tak więc najlepszy moment do ataku jest wtedy, gdy ten nie ma rozkręconego Miniguna. Po przeprowadzeniu pierwszego ataku staraj się, wciąż strzelając, skakać za jego plecy, by uniknąć możliwych obrażeń od jego Sashy. Jeśli dojdzie do starcia z Grubym twarzą w twarz, staraj się w biegu obierać kierunek odwrotny do kierunku, w który on celuje, by uniknąć obrażeń. Możesz też skakać nad jego głową, by go zdezorientować, jednocześnie zadając mu kolejne rany. Jednakże, jeśli ma on Medyka u swego boku lub używa Nataszy, lepiej wycofaj się do swoich kompanów z drużyny. W starciu z Grubym może się przydać Piaskun, Kryt-o-Cola oraz Wściekłe Mleko.
Scout.png
Skaut
vs Engineer.png
Inżynier
Samotny Inżynier jest łatwym celem- ma podobne atrybuty do twoich, ale jest znacznie wolniejszy. Jeśli nie musisz rozprawić się z jego Działkiem Strażniczym, wystarczy, abyś strzelając unikał jego ataków. Jednakże Działko Strażnicze jest znacznie wytrzymalsze od ciebie, zadaje większe obrażenia oraz może śledzić twoje ruchy. Jeśli zacznie do ciebie strzelać, jesteś już praktycznie martwy. Jeśli to możliwe, unikaj starć z tą konstrukcją- zanim wkroczysz na nieznane tereny, upewnij się, czy nie ma gdzieś w pobliżu Działek; jeśli są, postaraj się znaleźć inną drogę. Gdy starcie z konstrukcją jest nieuniknione, możesz je powoli zniszczyć, stosując Pistolet lub Wstrzymywacz. Strategia ta jest jednak tylko wtedy efektywna, gdy Działko jest niepilnowane- wrogi Inżynier może szybciej naprawiać swoją maszynę, niż ty wyrządzać jej szkody. Biegniesz szybciej, niż działko się obraca; mimo stopnia trudności tego manewru, da się zniszczyć odpowiednio ustawione Działko, krążąc wokół niego. Przydatną taktyką jest używanie napoju Bonk! Atomowy Kop oraz wbiegnięcie wprost na konstrukcję będąc niezniszczalnym. Podczas, gdy ty odwrócisz uwagę Działka, twoi kompani będą mogli je bez problemu zniszczyć z większej odległości.
Scout.png
Skaut
vs Medic.png
Medyk
Samotny Medyk jest łatwym celem. Nie powinno ci sprawić problemów robienie uników przed jego atakami Karabinem strzykawkowym oraz Piłą do kości. Zauważ jednak, iż bardzo trudno znaleźć samotnego Medyka w okolicy. Mimo, iż może mieć koło siebie niebezpiecznego kolegę z zespołu, staraj się zabić wpierw leczącego. Wymanewruj pacjenta lub zajdź dwójkę od tyłu, po czym zdejmij Doktora. Po takiej akcji najlepiej się wycofaj nie atakując drugiego przeciwnika, chyba, że były pacjent jest już mocno poturbowany. W innym wypadku nadleczony wróg może sprawić ci sporo problemów.
Scout.png
Skaut
vs Sniper.png
Snajper
Wprawdzie jesteś najszybszą klasą, ale biegnąc prosto jesteś łatwym celem dla doświadczonego Snajpera; jeśli nie jesteś nadleczony, każdy strzał w głowę lub w pełni naładowany strzał w ciało jest dla ciebie śmiertelny. Biegnij slalomem oraz skacz w różne strony, by uczynić z siebie trudny cel. Im bliżej znajdziesz się Snajpera, tym łatwiej będzie ci go wykończyć.
Scout.png
Skaut
vs Spy.png
Szpieg
Twoja szybkość znacznie utrudnia wrogiemu Szpiegowi dźgnięcie cię w plecy. Ponadto łatwo możesz dogonić i wykończyć wykrytego Szpiega, co czyni cię jednym z największych jego wrogów. Ma on jedne z najsłabszych broni w grze, tak więc bezpośrednia walka z nim powinna być dziecinnie prosta. Jak zwykle, wykorzystaj szybkość oraz podwójny skok do omijania jego ataków za pomocą Rewolwera oraz Noża. Jeśli stanie się niewidzalny, użyj swojej Dubeltówki, Wściekłego Mleka albo efektu krwawienia Bostońskiego Tłuczka, aby go wykryć. Możesz łatwo sprawdzać twoich kompanów, czy nie są Szpiegami, wbiegając w nich; jeśli nie możesz przez jednego z nich „przejść”, oznacza to, iż ta osoba jest Szpiegiem.


Zobacz także