Podstawowa Strategia Inżyniera

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Zacznij się modlić, chłopcze!
Inżynier

Inżynier posiada unikalną zdolność do stawiania konstrukcji. Choć posiada słabsze bronie, jego działko strażnicze wystarczająco dobrze radzi sobie z paroma celami. Jego teleportery pozwalają na wysyłanie współtowarzyszy prosto na linię frontu, a jego zasobnik leczy i odnawia amunicję. Po zbudowaniu konstrukcji, może je przenosić gdzie indziej, posuwając swoją bazę dalej razem z atakiem drużyny. Inżynier i jego konstrukcje ciągle są na celowniku wrogich Demomanów i Szpiegów. Dobrze wykorzystany wrogi ÜberCharge także może zrujnować owoce jego pracy. Ważne jest, aby po zniszczeniu konstrukcji Inżynier mógł ujść z życiem i zbudować się na nowo. Dobry Inżynier rozstawia swoje konstrukcje w strategicznych miejscach i nie boi się ubrudzić swoich rąk, aby je obronić.

Broń podstawowa

Strzelba

Shotgun

Strzelba to zwodniczo potężna broń na krótki, czy nawet na średni dystans. Używaj ją do bronienia się, gdy jesteś sam i płosz wrogów, których twoje działko samo nie zastrzeli, takich jak przebrani Szpiedzy. Ze wszystkich dostępnych dla ciebie broni podstawowych, strzelba najlepiej się nadaje do dłuższych potyczek.

Samosąd

Frontier Justice

Poza zmniejszonym magazynkiem, Samosąd ma takie same statystyki jak zwykła strzelba. Najwięcej zyskasz z tą bronią, kiedy rozłożysz swoje działko gdzieś na froncie, gdzie zdobędzie parę zabójstw i asyst, zanim zostanie zniszczone i doda ci krytyczne strzały odwetu. Nawet jeśli uzbierałeś dużą ilość takich strzałów, mały magazynek tej broni oraz groźby stracenia ich wszystkich przy śmierci powstrzymuje się od zrobienia małej teksańskiej masakry. Możesz sam zniszczyć swoje działko i dostać krytyczne strzały, ale generalnie siła ognia działka jest bardziej cenna.

Likwidator

Widowmaker

Ta broń zużywa 30 jednostek metalu na strzał, ale zwraca ci go w zależności od zadanych obrażeń. Celne strzały z bliska zazwyczaj zwrócą ci więcej niż 30 jednostek. Na większym jednak dystansie balans pewnie będzie ujemny. Walka na froncie dosyć szybko zużyje cały twój metal, chyba że potrafisz dobrze celować. Najlepiej jest wykorzystać Likwidatora do obrony, gdzie możesz odnowić większość metalu przy zasobniku. Mniej także ze sobą pistolet, który ci się przyda, jeśli wyczerpiesz cały zapas metalu.

Pomson 6000

Pomson 6000

W porównaniu ze zwykłą strzelbą, Pomson 6000 dużo gorzej się sprawdza w bezpośredniej walce – zadaje mniej obrażeń, ma mniejszy magazynek, a pociski lecą dużo wolniej. W zamian za to jest celny i przeładowuje się szybciej, pozwalając ci na nękanie przeciwników z dystansu. Prawdziwa moc drzemie w szczególnych właściwościach tej broni – trafiony wrogi Medyk straci trochę zgromadzonego ładunku ÜberCharge, a trafiony wrogi Szpieg straci trochę energii niewidzialności. Celne strzały mogą więc skutecznie popsuć zamiary wrogich klas. Rozważ zabranie ze sobą także pistoletu, jako lepszej alternatywy do samoobrony.

Ryzykowny Ratunek

Rescue Ranger

Ryzykowny Ratunek daje ci możliwość przenoszenia konstrukcji na odległość. Zdolność ta kosztuje jednak aż 100 jednostek metalu co sprawia że opłacalne jest to jedynie w naprawdę krytycznych sytuacjach. Wymaga to jednak kontaktu wzrokowego z budowlą, co nie powinno sprawiać problemu przy dużych i otwartych przestrzeniach. Lecz uważaj, przenoszenie twoich konstrukcji naznacza cię na śmierć, i to zarówno przy używaniu Ryzykownego Ratunku jak i zwykłego Klucza, więc zanim dokonasz tej akcji upewnij się że nic ci nie grozi ze strony przeciwników. Jeżeli obawiasz się że nie dasz rady bezpiecznie przetransportować swojej budowli, możesz skorzystać także z drugiej specjalnej zdolności Ryzykownego Ratunku, jaką jest możliwość naprawiania konstrukcji na odległość bez używania metalu. Ogólnie rzecz biorąc, broń ta powinna pasować szczególnie dla osób które ogień Działka Strażniczego stawiają ponad ten oferowany przez Strzelbę. Idealnie nadaje się w połączeniu z Kłem, który dzięki zwiększonej prędkości budowy może szybko budować w miejscu do tego tego przeznaczonym bez przenoszenia konstrukcji. Pamiętaj, gdy używasz Efektu Eureki broń ta traci swoją zdolność szybkiego transportu budowli, więc zastanów się czy takie połączenie jest naprawdę słuszną decyzją.

Broń drugorzędna

Pistolet / Lugerczak

Pistol Lugermorph

Posiadasz olbrzymi zapas amunicji do tej broni, więc nie wahaj się ją spamować podczas walki, wykrywania Szpiegów, albo przy obronie twojego działka. Jej efektywność na średnim dystansie dobrze się sprawdza jako wsparcie dla działka.

Poskramiacz

Wrangler

Jeśli wyciągniesz Poskramiacz, możesz sterować swoim działkiem strażniczym, które dodatkowo będzie częściowo chronione przed obrażeniami, lecz także wszelkie jego naprawy będą mniej skuteczne. Pozwala ci to na atakowanie wrogów znajdującymi się poza normalnym zasięgiem działka. Schowanie Poskramiacza wyłączy twoje działko na 3 sekundy, więc upewnij się najpierw, czy w pobliżu nie ma jakiegoś niebezpieczeństwa. Nie mniej oporów przy poleganiu na sztucznej inteligencji twojego działka – jest celniejsza i bardziej uważna od ciebie. Możesz wykorzystać Poskramiacz, aby skoczyć do nietypowych miejsc.

Krótkie Spięcie

Short Circuit

Krótkie Spięcie zadaje bardzo mało obrażeń, ale potrafi niszczyć wrogie pociski. Szczególnie przydaje się podczas bronienia konstrukcji przed rakietami, granatami, a nawet bombami samoprzylepnymi. Ponieważ zużywa dużą ilość twojego metalu, stój blisko swojego zasobnika, abyś miał czym strzelać.

Bronie do walki wręcz

Klucz / Złoty Klucz / Saxxy

Wrench Golden Wrench Saxxy

Uderzanie kluczem w konstrukcje dwukrotnie skróci czas ich budowy. Gra zapewnia wyższy priorytet budowaniu niż atakowaniu – jeśli zaatakujesz wrogiego Szpiega stojącego obok przyjaznej konstrukcji, uderzysz w tą konstrukcję zamiast w niego. Do pozbywania się wrogów lepiej jednak użyć strzelby.

Jednoręki Bandyta

Gunslinger

Jednoręki Bandyta zapewnia dodatkowe zdrowie i zamienia twoje działko strażnicze w tanie i szybko budujące się mini-działko. Świetnie się sprawdza w ofensywie lub wtedy, kiedy nie masz czasu na budowanie normalnego działka. Jak już je rozłożysz, także włącz się do walki wraz z jedną z twoich pozostałych broni albo Poskramiacza. Choć Jednoręki Bandyta zada gwarantowane obrażenia krytyczne przy trzecim celnym uderzeniu z rzędu, walka nim jako Inżynier jest ryzykowna, a strzelba potrafi zadać więcej obrażeń w tym samym czasie.

Południowa Gościnność

Southern Hospitality

Krwawienie wywołane tą bronią może być użyteczne podczas walki jeden na jednego i pozwala śledzić niewidzialnych Szpiegów. Choć otrzymasz więcej obrażeń od ognia, w starciu z Pyro najprawdopodobniej i tak byś został zabity, więc jest to bez znaczenia.

Kieł

Jag

Kieł pozwoli ci budować szybciej, a to jest zawsze pożądane. Przydaje się, kiedy musisz budować na linii frontu. Zadaje kiepskie obrażenia, dlatego do walki używaj strzelby.

Efekt Eureki

Eureka Effect

Efekt Eureki pozwoli ci teleportować się z powrotem do obecnej strefy odradzania lub wyjścia twojego teleportera w zamian za spowolnione ulepszanie i naprawianie konstrukcji oraz mniejszą ilość zbieranego metalu. Możesz korzystać z własnych Teleportów, aby szybko wracać po nowy zapas metalu. Szczególnie jest to użyteczne podczas budowania się od zera. Poza tym możesz spróbować uciec, jeśli się zrobi gorąco. Dobrze się zastanów przed wyborem miejsc do budowania.

Konstrukcje

Twoje konstrukcje to twój największy atut i mają duży wpływ na przebieg rozgrywki. Potrzeba czasu, aby w pełni zbudować bazę, dlatego dobrze nim gospodaruj. Działko Strażnicze to największy kandydat do jak najszybszego zbudowania, ze względu na jego niesamowitą siłę ognia. Jeśli jednak twoi współtowarzysze potrafią się obejść bez niego, rozważ zbudowanie najpierw Zasobnika lub Teleportów, a skorzystają na tym wszyscy w drużynie. Jeśli twoja konstrukcja zaraz zostanie zniszczona, czasem lepiej jest ją szybko przenieść, aby naprawić ją gdzie indziej.

Działko Strażnicze

Sentry Gun

Najlepiej rozkładać działko w często uczęszczanych miejscach, aby zmusić przeciwników do przejścia obok niego. Pamiętaj, że jeśli działko potrafi strzelić w jakieś miejsce, wróg potrafi to także z tego samego miejsca. Rozłożenie działka na otwartej przestrzeni czyni je bardziej narażonym na ataki. Rozłożone za rogami budynków jest lepiej chronione, ale nie wszędzie może strzelać. Rożnica pomiędzy świetnym a przeciętnym miejscem może być bardzo mała. Dla przykładu, przesunięcie działka parę metrów może ochronić je przed rakietami Żołnierza lub karabinem Snajpera. Po rozłożeniu działka strażniczego w nietypowym miejscu, takim jak obok dziur w podłogach, wąskich korytarzach lub naokoło ostrych rogów, upewnij się, że możesz zaatakować strzelbą tam, gdzie działko nie sięgnie.

Mini-działko Strażnicze

Combat Mini-Sentry Gun

Ma mały rozmiar i szybko się buduje, dlatego mini-działko często może być położone w miejscu, gdzie zwykłe działko być nie może, pozwalając na jego łatwiejsze ukrycie. Wraz z dodatkowym zdrowiem zapewnianym przez Jednorękiego Bandytę, pozwala na bardziej agresywną grę. Kosztuje tylko 100 jednostek metalu, więc nie powinieneś mieć problemu z zapasem. Nie wahaj się postawić je na otwartej przestrzeni w ramach przynęty, albo jako zabezpieczenie ucieczki, jako że ludzie często atakują je jako pierwsze. Zmniejszone obrażenia oraz niemożność naprawy powodują, że mini-działko niezbyt nadaje się do długich defensyw.

Zasobnik

Dispenser

Zazwyczaj będziesz chciał postawić Zasobnik jako pierwszy, aby mieć dostęp do źródła metalu. Rozłożenie Zasobnika na froncie pozwala twojej drużynie się leczyć i dłużej bronić terytorium. Dodatkowo możesz użyć go w ramach schodów do dostania się w normalnie niedostępne miejsca, albo jako blokadę wąskich przejść przed wrogimi Szpiegami.Jedną z jego pomocnych funkcji dla Inżyniera jest dostarczanie metalu. Z każdym większym poziomem dostaje się co jakiś czas większą ilość metalu.

Teleporter

Teleporter

Miej zawsze rozłożone teleportery, aby posiłki mogły łatwo i szybko dostać się na linię frontu, nawet jeśli odległość nie jest duża. Obracaj wyjścia tak, żeby korzystający z nich gracze widzieli pole walki od razu po skorzystaniu z nich. Uszkodzony jeden koniec Teleportu może być naprawiony, gdy uderzasz Kluczem w drugi. Podczas obrony Konstrukcji, unikaj stania na wyjściu, jako że wrogi Szpieg może zabić cię telefragiem.