Trafienia krytyczne

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Inżynier odczuł krytyka.

Trafienia krytyczne lub "krytyki" są atakami powodującymi dodatkowe obrażenia i mającymi różniące się od normalnych dźwięki wystrzału i trafienia. Kiedy trafisz gracza krytykiem zobaczysz nad jego głową napisany zielonymi literami napis "Critical Hit!" (patrz - obraz z prawej) razem z głośnym dźwiękiem "ding". Jeśli gracz zginie od trafienia krytycznego, które nie ma specjalnego efektu (na przykład przybijanie do ściany, odrzut), wtedy gracz, w zależności od klasy, odegra specjalną animację śmierci (na przykład Inżynier obraca się dookoła przy trafieniu, snajper trzyma swój kapelusz upadając do przodu). Krytyczne trafienia z broniami do walki wręcz zazwyczaj mają dłuższą animacje zamachu (na przykład Butelka zostaje użyta zamachem zza głowy). Materiały wybuchowe (takie jak rakiety lub bomby samoprzylepne) iskrzą się i mają kolor danej drużyny. Materiały wybuchowe nie zadają krytycznych obrażeń właścicielowi, odtwarzają tylko "krytyczny" dźwięk.

Trafienia krytyczne zazwyczaj zadają 300% bazowych obrażeń danej broni i ignorują modyfikatory dystansu oraz losowe obrażenia, jakie zadają bronie. Materiały wybuchowe wciąż zadają też obrażenia z upadku.

Kiedy gracz jest zabity przez trafienie krytyczne, klasa którą gra wyda głośniejszy krzyk niż zabita normalnie (nie dotyczy zabitych przez eksplozje), a ikona zabójstwa zostanie otoczona czerwoną poświatą.

Szansa na trafienie krytyczne

Zobacz też: Obrażenia
Szansa na krytyka bazująca na obrażeniach.

Standardowe bronie posiadają 2% szansy na trafienie krytyczne, bronie do walki wręcz aż 15%. [1] Dodatkowa szansa na trafienie krytyczne zależy od ilości obrażeń zadanych przez gracza w ciągu poprzednich 20 sekund, skalowana jest od 0% kiedy zadano 0 punktów obrażeń, do 10% przy zadaniu 800 punktów.[1] Dla przykładu : 200 punktów obrażeń zadanych w poprzednich 20 sekundach daje dodatkowy bonus na trafienie krytyczne w wysokości 2.5%.

Szansa na trafienie krytyczne jest zależna również od typu broni. Bronie jednostrzałowe, na przykład Strzelby, Rewolwer i Wyrzutnia rakiet losują trafienie krytyczne przy każdym strzale - każdy strzał ze strzelby ma 2% szansy na krytyka, nawet jeśli wcześniej nie zadano nim żadnych obrażeń. Bronie strzelające ogniem ciągłym, czyli między innymi Minigun, Karabin strzykawkowy, i Miotacz ognia losują krytyczne trafienia co sekundę. Jeśli się uda, wszystkie strzały oddane przez następne dwie sekundy będą krytyczne.

Uzyskiwanie obrażeń krytycznych

Inżynier trzymający Samosąd z krytykami zemsty

Krytyczne doładowanie

Krytyczne doładowanie jest stanem, w którym broń gracza zadaje same trafienia krytyczne. Krytyczne doładowanie można rozpoznać patrząc na broń - jeśli świeci kolorem drużyny, ma krytyki. Podczas Upokorzenia każdy strzał pochodzący od graczy ze strony, która wygrała mecz jest trafieniem krytycznym - nawet strzały w korpus z Karabinu snajperskiego i Łowcy. Wszystkie strzały są krytyczne, jeśli gracz jest pod wpływem ÜberCharge z Kritzkriega. Również z Łowcy i Karabinu snajperskiego. Pięciosekundowe krytyczne doładowanie otrzymane jest podczas Pierwszej krwi na mapie typu Arena. Jeśli podczas trwania bonusu z pierwszej krwi zmienisz broń, przestanie się ona 'elektryzować', jednak strzały wciąż będą krytyczne - aż do upływu czasu bonusu. Przejęcie flagi w trybie Przejmij flagę daje całej drużynie 10 sekund trafień krytycznych (opcja ta może być zmodyfikowana lub usunięta przez hosta serwera dzięki użyciu komend w konsoli). Krytyczne doładowanie to jedyny sposób, aby Nóż mógł uderzyć krytycznie bez ataku (dźgnięciem w plecy). Zadaje on wtedy 120 punktów obrażeń (trzy razy mniej niż normalny krytyk). Używając Gasiekiery podczas krytycznego doładowania zobaczysz animację ataku krytycznego, lecz nie będzie on skuteczny, dopóki ofiara nie będzie się paliła. Południowa Gościnność, Lewarek i Wyszczerbiec zadają normalne obrażenia krytyczne, lecz nie mają losowych krytycznych trafień - mogą ich użyć wyłącznie pod wpływem krytycznego doładowania. W specjalnej wersji mapy Harvest i Mann Manor, w czasie Halloween, zabici gracze losowo zostawiali wypełnione cukierkami halloweenowe dynie. Kiedy została ona podniesiona, nagradzała gracza 3-4 sekundami krytycznego doładowania.

Pierwsza krew

 • Bonus pierwszej krwi zostaje zdobyty podczas pierwszego zabójstwa wroga w trybie arena. Z aktywnym bonusem pierwszej krwi, wszystkie twoje strzały będą krytyczne przez 5 sekund. Twoja broń zacznie się 'elektryzować', tak jakby była pod wpływem krytycznego doładowania z Krytycznych Grzmotów Bokserskich lub Kritzkriega.
 • Zadanie obrażeń szpiegowi z aktywnym Dzwonem Zmarłego uaktywnia bonus pierwszej krwi dla atakującego. Bonus pierwszej krwi jest liczony jako ÜberCharge w osiągnięciu grubego "super sowieta".
 • Przed aktualizacją z dnia Aktualizacja z 18 października 2010, uderzenie przeciwnika Świętą Makrelą dawało Skautowi bonus pierwszej krwi, nawet jeśli nie zabił przeciwnika.

Minikrytyki

Demoman został przyszpilony przez nadlatujące mini-krytyczne granaty

Minikrytyki dodają 35% obrażeń do standardowej ilości obrażeń danej broni (bardziej precyzyjnie - powodują, że broń zadaje 135% normalnych obrażeń. Tak jak normalne krytyki, nie powodują obrażeń z upadku, lecz w przeciwieństwie do nich mogą wyrzucić wroga w powietrze. Normalne krytyki 'nadpisują' mini-krytyki (minikryty nie powodują zwiększenia obrażeń normalnych krytyków). Tak jak zwykłe trafienia krytyczne, mini-krytyki powodują czerwoną otoczkę przy ikonce zabójstwa.

Aktualnie jest osiem sposobów, aby wywołać minikryta.

 • Wrogowie pod wpływem Sikwondo otrzymują minikryty.
 • Uderzenia z broni do walki wręcz po zderzeniu na średnim dystansie podczas używania Tarczy Szarży.
 • Atakowanie wroga pod wpływem Sztandaru Chwały wywieszonego przez przyjaznego Żołnierza .
 • Trafienie przeciwnika będącego w powietrzu (wybitego przez eksplozję) z Celnego Strzału.
 • Atakowanie wrogiego Skauta, który znajduje się pod wpływem Kryt-o-Coli
 • Atakowanie grając Skautem i będąc pod wpływem Kryt-o-Coli
 • Pyro, używając Miotacza ognia może odbijać lecące w jego stronę pociski (rakiety, strzały, granaty) zamieniając je w mini-kryty.

Wcześniejsze sposoby wywoływania minikrytów

 • Aktualnie nie można ich zadawać (strzałami w głowę) z Ambasadora, zadają one tylko normalne kryty.
 • Miotacz ognia, używany przez Pyro był w stanie przerobić bomby samoprzylepne na minikryty, odpychając je. Teraz jednak nie daje to żadnego bonusu.
 • Dawniej Celny Strzał zadawał obrażenia minikrytyczne dla każdego celu w powietrzu, teraz zadaje je tylko celom, które zostały wybite w powietrze przez jakąś eksplozje.

Minikrytyczne doładowanie

Minikrytyczne doładowanie jest to zadawanie cały czas obrażeń minikrytycznych. Aktualnie jest to osiągalne kiedy jest się pod wpływem Kryt-o-Coli lub aktywnego Sztandaru Chwały. Będąc pod wpływem Kryt-o-Coli, aktywna broń gracza świeci na żółto (jeśli jest on w drużynie RED) lub na niebiesko-zielono (jeśli znajduje się w drużynie BLU).

Wszystkie źródła obrażeń (łącznie z podpaleniem i Działkami Strażniczymi zadają obrażenia minikrytyczne, gracz zadający obrażenia jest pod wpływem doładowania. Jeśli gracz tracąc doładowanie wystrzelił bombę samoprzylepną, która w czasie wygaśnięcia doładowania znajdowała się w trakcie lotu, traci ona status mini-krytycznej. Inaczej Pyro - kiedy podpala on gracza będąc pod wpływem mini-krytów, obrażenia z podpalenia będą miały cały czas status minikrytów. Działka Strażnicze mogą strzelać mini-krytami tylko wtedy, kiedy Inżynier jest pod ich wpływem.

Osiągnięcia

Leaderboard class scout.png Skaut

Pierwsza krew
Pierwsza krew
Bądź pierwszą osobą, która zabije wrogiego gracza podczas gry w trybie Arena lub rankingowym.
Pierwsza krew, część 2
Pierwsza krew, część 2
Zabij 5 wrogów, wykorzystując krytyczny bonus Pierwszej Krwi w trybie Arena.

Leaderboard class soldier.png Żołnierz

Krytyki są durne
Krytyki są durne
Wystrzel dwie losowe krytyczne rakiety z rzędu.
Potrójny rozprysk
Potrójny rozprysk
Zabij 3 przeciwników pojedynczą krytyczną rakietą.

Leaderboard class pyro.png Pyro

Gorący ładunek
Gorący ładunek
Zabij Żołnierza odbitą rakietą z krytycznym ładunkiem.


Leaderboard class demoman.png Demoman

Szkocki Zamach
Szkocki Zamach
Zabij 5 przeciwników krytycznym ciosem Wyszczerbca.


Leaderboard class heavy.png Gruby

Komunistyczny pięściofest
Komunistyczny pięściofest
Zabij przeciwnika krytycznym ciosem pięścią.
Cementowy blok
Cementowy blok
Przeżyj bezpośrednie trafienie rakietą z krytycznym ładunkiem.

Leaderboard class engineer.png Inżynier

Zemścinżynieria
Zemścinżynieria
Użyj krytycznego strzału odwetu, aby zabić wroga, który zniszczył Twoje działko.
Bez przebaczenia
Bez przebaczenia
Zabij 3 wrogów krytycznym strzałem odwetu nie ginąc.

Leaderboard class medic.png Medyk

Selekcja
Selekcja
Użyj ładunku ÜberCharge na członku drużyny na mniej niż sekundę przed trafieniem krytycznym ładunkiem wybuchowym.


Ciekawostki

 • W kodzie gry, Trafienia Krytyczne są zaprogramowane jako obrażenie chemiczne.

Dodatkowe linki