Żołnierz a inne klasy

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Wszyscy jesteście poczwarami!
Żołnierz o przeciwnikach
Klasa Strategia
Soldier.png
Żołnierz
vs Scout.png
Skaut
Zarówno Skaut jak i Żołnierz zadają bardzo duże obrażenia na krótkim dystansie. Należy wykonać rakietowy skok by wznieść się ponad Skauta i móc śledzić jego ruchy oraz strzelać do niego z góry. Gracz powinien wykorzystać zasięg Wyrzutni Rakiet aby razić przeciwnika odłamkami. Jeśli oddali się od gracza i trudno go trafić, należy zmienić broń na Strzelbę. Niektórzy Skauci starają się nękać swoich wrogów ostrzałem by tym samym zmusić ich do przełączenia się na inną broń; dobrze celując gracz może zrobić na krótkim dystansie większy użytek ze Strzelby niż z Wyrzutni Rakiet. Mimo iż Żołnierz wyposażony w Celny Strzał może natychmiast pokonać Skauta, ograniczony zasięg rażenia rakiet sprawia że trudniej go trafić.
Soldier.png
Żołnierz
vs Soldier.png
Żołnierz
W pojedynku z innym Żołnierzem, liczy się każda rakieta. Należy wykorzystać pobliskie osłony by uniknąć obrażeń odłamkowych oraz starać się jednocześnie celować w niego. Aby wykończyć przeciwnika gracz powinien zmienić broń na Strzelbę. Posiadanie przewagi wysokości jest bardzo ważne; zranienie się eksplozją jednej rakiety podczas rakietowego skoku zabiera mniej zdrowia niż atak dwóch rakiet przeciwnika. Omawiany manewr umożliwi nie tylko zalanie nieprzyjaciela rakietami, lecz także zmusi go do bezpośrednich trafień co w przypadku użycia Wyrzutni Rakiet jest dosyć trudne. Jeśli zaś to wrogi Żołnierz wykonuje rakietowy skok, to gracz powinien postarać się postrzelić go gdy ten znajduje się w powietrzu lub przewidzieć gdzie wyląduje i wystrzelić rakietę w to miejsce.
Soldier.png
Żołnierz
vs Pyro.png
Pyro
Pyro wyszkolony w używaniu podmuchu powietrza może odbić rakiety gracza czyniąc Wyrzutnię Rakiet bezużyteczną. Na średnim i długim dystansie należy razić wroga ostrzałem Strzelby. Gdy zaś podejdzie on bliżej, należy albo to kontynuować, albo zacząć strzelać rakietami w jego stopy; im bliżej się znajduje, tym trudniej jest mu odbić rakiety. W razie potrzeby, można wykonać rakietowy skok by uciec i oddalić się od zagrożenia. Mimo iż Pyro najczęściej walczy z przeciwnikiem na krótkim dystansie, użycie broni białej w starciu z klasą specjalizującą się w takim rodzaju walki jest złym pomysłem.
Soldier.png
Żołnierz
vs Demoman.png
Demoman
W pojedynku jeden na jednego, zarówno Żołnierz jak i Demoman są godnymi siebie przeciwnikami. Należy trzymać dystans i śledzić wzrokiem przeciwnika, jako że łatwiej jest celować Wyrzutnią Rakiet niż Granatnikiem lub Wyrzutnią Lepkich Bomb. Rakietowe skoki umożliwią graczowi zdobycie przewagi wysokości jednocześnie utrudniając Demomanowi trafienie swojego oponenta. Aby zlikwidować zagrożenie ze strony pułapek z Bomb Samoprzylepnych, należy użyć Strzelby lub rozbić za pomocą rakiety. Jeśli Demoman zechce zciąć gracza za pomocą Tarczy Szarży to wówczas gracz powinien wykorzystać odrzut eksplodującej rakiety aby wynieść nieprzyjaciela w powietrze i zniweczyć jego plan.
Soldier.png
Żołnierz
vs Heavy.png
Gruby
Nie należy wdawać się w pojedynek z Grubym jeśli jego Minigun jest rozkręcony, takie starcie jest bowiem z góry skazane na porażkę. Jest wolny, gracz powinien nękać go strzałami z Wyrzutni Rakiet z góry oraz jednocześnie ograniczyć możliwość strzału chowając się chowając się za rozmaitymi zasłonami. Jeśli straci czujność, bądź nie rozkręci dostatecznie szybko Miniguna, gracz może pokonać go z bliskiej odległości wystrzeliwując wszystkie rakiety oraz strzelając kilkakrotnie ze Strzelby. Jest to względnie duża i powolna klasa tak więc Celny Strzał może być wyjątkowo skuteczny w jej zwalczaniu. Rakietowe skoki należy wykonywać wyłącznie w celu ucieczki – gracz nie może pozwolić sobie na zranienie się w trakcie walki.
Soldier.png
Żołnierz
vs Engineer.png
Inżynier
Wyrzutnia Rakiet umożliwia graczowi zniszczenie konstrukcji Inżyniera z bezpiecznej odległości, jak i również zranienie odłamkami samego Inżyniera. Jeśli Inżynier pozostaje w pobliżu swojego "gniazda", należy celować najpierw w niego lub Zasobnik aby zapobiec naprawianiu Działka Strażniczego. Przed przystąpieniem do rozbiórki należy upewnić się że w pobliżu jest miejsce do ukrycia się, co powinno mieć miejsce zwłaszcza w przypadku gdy Inżynier używa Poskramiacza. Gdy oddali się lub umrze, Działko łatwo zrównać z ziemią. Jeśli gracz jest zmuszony bezpośrednio zniszczyć działko poziomu trzeciego, najlepiej jest uczynić to przy pomocy Medyka.
Soldier.png
Żołnierz
vs Medic.png
Medyk
Samotny Medyk jest łatwym celem. Jednocześnie jego pokonaniu nadaje się wysoki priorytet, zwłaszcza gdy leczy swoich sojuszników. Należy wykorzystać Wyrzutnię Rakiet by zaatakować jego samego oraz jego pacjenta. Zawsze można wykonać rakietowy skok by przelecieć nad jego sojusznikami i dotrzeć do Medyka. Nawet zmuszenie go do odwrotu jest dużym osiągnięciem, jako że zabiera przeciwnikowi główne źródło zdrowia.
Soldier.png
Żołnierz
vs Sniper.png
Snajper
Wolny marsz i duże obrażenia zadawane przeciwnikom sprawiają, że gracz staje się dla Snajpera pierwszorzędnym celem. Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie otwartych obszarów których najczęściej strzeżą wrogowie. Jeśli gracz musi bezpośrednio podejść do wrogiego Snajpera, należy poruszać się chaotycznie i wystrzelić w jego kierunku kilka rakiet by utrudnić mu celowanie. Aby szybko skrócić dystans gracz powinien wykonać rakietowy skok a następnie zabić wroga z bliska.
Soldier.png
Żołnierz
vs Spy.png
Szpieg
Powolny marsz i zwyczaj zadawania olbrzymich obrażeń sprawia że gracz staje się pierwszorzędnym celem dla wrogiego Szpiega. Należy bezustanie baczyć na otoczenie i sprawdzać wszystkich podejrzanych sojuszników. Odłamki z eksplozji rakiet oraz pociski śrutowe Strzelby mogą wspomóc ujawnienie ukrytego Szpiega. Gdy jego obecność zostanie wykryta, walka jest łatwa.


Zobacz też