Podstawowe Strategie Demomana

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Och, dam wam popalić tak mocno, że aż dostaniecie drgawek!
Demoman

Demoman to wytrzymała klasa, która specjalizuje się w niebezpośredniej walce i kontroli terenu. Jego wybuchowe bronie zadają jedne z największych obrażeń w grze i mogą zostać użyte do atakowania przeciwników zza osłon. Za pomocą Wyrzutni Bomb Samoprzylepnych może zastawiać pułapki i łatwo niszczyć konstrukcje Inżyniera. Skoki na takich bombach pozwalają mu przemierzać duże odległości w krótkim czasie i dosięgnąć nietypowych miejsc. Z drugiej strony Demoman jest najbardziej narażony z bliskiej odległości, ponieważ jego bronie trudniej wycelować i istnieje ryzyko samookaleczenia – będzie miał kłopoty, kiedy samodzielnie natknie się na Skauta lub Pyro.

Broń podstawowa

Granatnik

Grenade Launcher

Granatnik miota potężne wybuchające pociski. Ganaty lecą po krzywej balistycznej – jeżeli nie zostaną wystrzelone praktycznie pionowo, to na pewno wylądują przed wybuchem i dlatego można nimi strzelać zza osłon. Choć taki granat zada najwięcej obrażeń przy bezpośrednim trafieniu, odbity od ziemi nadal wybuchnie po paru sekundach. Dzięki temu możesz spamować obszar granatami, aby efektywnie odstraszać wrogów, przeszkodzić w ucieczce, albo zabić przeciwników z daleka. Wybuchowy skok, choć trudny, jest możliwy dzięki granatnikowi – najlepiej strzelić granatem w róg i stanąć na nim. Taki skok zada mniej obrażeń.

Loch-n-Load

Loch-n-Load

Loch-n-Load nagradza graczy większą ilością zadawanych obrażeń, jeśli gracz umie dobrze celować. Jego pociski lecą szybciej niż te z Granatnika, więc weź to pod uwagę. Dzięki zwiększonym obrażeniom szybciej pozbędziemy się ważnych celów, takich jak konstrukcje Inżyniera. Wadą tej broni jest dwa razy mniejszy magazynek oraz fakt, ze granaty rozbijają się bez szkód na czymkolwiek innym, niż na przeciwnikach. Ta cecha czyni strzelaniem na ślepo nieefektywnym, nie pozwala też wybuchowo skakać. Dodatkowo samookaleczenie jest groźniejsze, czyniąc walkę z bliska bardziej ryzykowną.

Malutkie Buty Ali Baby / Kuternoga

Ali Baba's Wee Booties Bootlegger

Wymieniając Granatnik na Malutkie Buty Ali Baby tracisz jedną z broni dystansowych, co zmusza na wykorzystywaniu Wyrzutni Bomb Samoprzylepnych jako głównego źródła wysokich obrażeń. Jeśli do tego weźmiesz Tarczę Szarży albo Prześwietny Puklerz, będziesz musiał polegać wyłącznie na broni do walki wręcz i zwiększonej kontroli podczas szarżowania. Dodatkowe zdrowie zapewniane przez Buty mogą zniwelować negatywne cechy takich broni jak Wyszczerbiec albo Claidheamh Mòr.

Broń drugorzędna

Wyrzutnia Bomb Samoprzylepnych

Stickybomb Launcher

Bomby Samoprzylepne mają bardzo duży obszar zadawania obrażeń i zadają ich wiele i dlatego świetnie się nadają do kontroli terenu. Można nimi strzelać i szybko detonować, aby zadawać ciągle obrażenia, albo zastawić pułapki i pozbyć się pechowych wrogów. Pułapki najlepiej kłasć w nietypowych miejscach, takich jak za rogiem, nad wejściami, a czasem nawet na suficie. Bomby Samoprzylepne to doskonałe narzędzie do niszczenia działek, gdyż przy zdetonowaniu ich wielu naraz Inżynier nie będzie miał czasu go naprawić. Świetnie się nadają do skakania. Ponieważ położenie więcej niż ośmiu sztuk Bomb Samoprzylepnych niszczy te położone wcześniej, możesz w ten sposób wybiórczo niszczyć pojedyncze Bomby.

Szkocki Opór

Scottish Resistance

To cacko pozwala na położenie aż 14 bomb naraz, widać je zza ścian, a do tego możesz detonować je według uznania. Długi czas uzbrajania wyklucza jednak tą broń w bezpośredniej walce. Najlepiej sprawdza się więc w defensywie. Możliwość niszczenia wrogich Bomb i kładzenia paru pułapek naraz czyni ją użyteczną podczas obony kluczowych miejsc. Choć nie możesz zdetonować wszystkich bomb naraz, możesz jednak to uczynić w krótkim czasie trzymając wciśnięty klawisz drugorzędnego ataku i szybko machając celownikiem w stronę bomb.

Tarcza Szarży

Chargin' Targe

Wyposażenie się w te narzędzie pozbawia cię możliwości używania Bomb Samoprzylepnych, czyniąc cię klasą walczącą często w zwarciu. Szarża pozwala szybko włączyć się lub uciec z pola walki, a krytyczne uderzenie pod jej koniec może zadać sporo obrażeń. Ponieważ manewnowanie podczas szarży jest prawie niemożliwe, przewiduj ruchy przeciwnika i celuj z wyprzedzeniem. Pamiętaj, ze obronne właściwości Tarczy nie czynią ciebie nieśmiertelnym – nadal można cię zranić czymkolwiek, a odrzut z dowolnego źródła przerwie twoją szarżę.

Bombowy Skoczek

Sticky Jumper

Jedną z bolączek wybuchowych skoków są wysokie obrażenia zadawane samemu sobie. Bombowy Skoczek eliminuje ten problem, pozwalając użyć do ośmiu bomb, aby wykonywać niewiarygodnie dalekie skoki otrzymując wyłącznie obrażenia od upadku. Pamiętaj, że nie możesz nieść tajnych materiałów, kiedy broń ta jest w ekwipunku. Choć ta broń nie zada żadnych obrażeń przeciwnikom, nadal możesz polegać na Granatniku. Ponieważ standardowa Wyrzutnia Bomb Samoprzylepnych potrafi zadać masywne obrażenia, Bombowy Skoczek niezbyt dobrze nadaje się do poważnej walki.

Prześwietny Puklerz

Splendid Screen

W porównaniu do Tarczy Szarży, Puklerz umożliwia zranienie przeciwnika w dowolnym momencie szarży. Zapewnia jednak gorszą ochronę, czyniąc cię bardziej narażonym na ataki po wyczerpaniu szarży. Możesz wykonać krytyczny atak bronią do walki wręcz tuż po uderzeniu Puklerzem w przeciwnika, aby zadać dużą ilość obrażeń.

Bronie do walki wręcz

Butelka / Patelnia / Saxxy / Szkocki Uscisk Dłoni / Obdżektor

Bottle Frying Pan Saxxy Scottish Handshake Conscientious Objector

Walka z bliska wybuchowymi broniami stwarza ryzyko samookaleczenia, dlatego użycie broni do wali wręcz czasami daje lepsze efekty. W porównaniu do innych broni do walki wręcz, Butelka nie ma wad, więc wybieraj ją, jeśli nie planujesz często walczyć w zwarciu.

Wyszczerbiec / Ścinacz Głów Bezkonnego Bezgłowego Jeźdźca / Żelazna Nessie

Eyelander Horseless Headless Horsemann's Headtaker Nessie's Nine Iron

Choć Wyszczerbiec redukuje posiadane zdrowie, ma większy zasięg od większości innych broni do walki wręcz, co pomaga w walce. Działa najlepiej z Tarczą Szarży albo Prześwietnym Puklerzem, które pozwalają na szybkie zbliżenie i oddalenie się. Każde udane zabójstwo Wyszczerbcem zwiększa licznik ściętych głów, a każda dodatkowa głowa zwiększa twoje maksymalne zdrowie i prędkość poruszania się (działa to maksymalnie cztery razy). Uważaj jednak, gdyż wraz ze śmiercią stracisz wszystkie dobyte głowy. Graj konserwatywnie, czekaj na dobrą okazję do pozbawienia przeciwnika głowy, atakuj Granatnikiem na odległość i trzymaj się blisko źródeł zdrowia.

Pałka Sokisty

Pain Train

Nadaje się wyłącznie do aktywnego zdobywania punktów kontrolnych, albo do pchania wózka z ładunkiem. Wraz z wybuchowymi skokami pozwala jednak na przejmowanie punktów z prędkością skauta, ale zwiększone obrażenia od pocisków mogą do tego skutecznie zniechęcić.

Czerepołamacz Szkota

Scotsman's Skullcutter

Czerepołamacz Szkota obniża twoją szybkość poruszania się, czyniąc pościg za przeciwnikiem trudniejszym, dlatego dołącz do niego jedną ze swoich tarcz. Ma taki sam zwiększony zasięg rażenia jak Wyszczerbiec. Zapędź przeciwnika do rogu, aby łatwo nie mógł uciec.

Claidheamh Mòr

Claidheamh Mòr

Claidheamh Mòr, tak jak Wyszczerbiec, również posiada zwiększony zasięg rażenia, ale nie pozwala na kolekcjonowanie ściętych głów. Zabiera mniej maksymalnego zdrowia niż Wyszczerbiec, dlatego wybierz ten miecz, kiedy nie spodziewasz się zgarnąć wiele głów. Zawsze używaj razem z nim jednej z tarcz, aby zrobić dobry użytek ze zwiększonego czasu szarży.

Ullapoolski Pal

Ullapool Caber

Nawet przeciwko grupie przeciwników możesz z powodzeniem użyć innych broni do zranienia wszystkich i zminimalizować ryzyko samookaleczenia. Dlatego Ullapoolski Pal najlepiej się sprawdza jako ostatnia deska ratunku. Pamiętaj, że jego eksplozja może zabić także ciebie. Używanie go wraz z Tarczą Szarży albo Prześwietnym Puklerzem zamienia cię w pędzącą bombę.

Prawie-Zatoichi

Half-Zatoichi

Leczenie zapewniane przez udane zabójstwo tą bronią może zachęcić do jej używania, zwłaszcza że możesz używać ją razem z Tarczą Szarży albo Prześwietnym Puklerzem. Upewnij się, że jesteś w stanie zabić przeciwnika, zanim dobędziesz tą broń, jako że nie możesz jej zmienić, dopóki kogoś nie zabijesz. W przeciwieństwie do innych mieczy, Prawie-Zatoichi ma normalny zasięg.

Perska Perswazja

Persian Persuader


Używaj Perskiej Perswazji razem z jedną z twoich tarcz, aby wykorzystać bonus zwiększonej szybkości regeneracji szarży. Ponieważ broń ta zamienia podniesioną amunicję na zdrowie, możesz ją odnowić tylko przy szafkach z zaopatrzeniem w strefach odradzania. Granatnik szybko wyczerpuje amunicję, dlatego rozważ założenie Malutkich Butów Ali Baby i walkę wyłącznie w zwarciu. Możesz też uzbroić się w Wyrzutnię Bomb Samoprzylepnych, która nie wyczerpuje amunicji tak szybko jak Granatnik.

Zestawy przedmiotów

Uzbrojenie Eksperta

Osobny artykuł: Zestawy przedmiotów
Uzbrojenie eksperta
Backpack The Expert's Ordnance Bundle.png
Efekt

Brak efektu

Choć otrzymujesz zmniejszone obrażenia od ognia, nadal jesteś słaby przeciwko wrogiemu Pyro w zwarciu. Bronie z tego zestawu wymagają od ciebie precyzji, ale zadają dużo obrażeń.