Dekorowana

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search


Backpack Warhawk Rocket Launcher Factory New.png

Warhawk | Wyrzutnia rakiet
Wyrzutnia rakiet stopnia elita (prosto z fabryki)

Czy to nie urocza mała broń?
Inżynier odpakowując Pistolet pokryty kwiatowym wzoremu

Jakość dekorowana (oryg. Decorated) jest jakością przedmiotu przyznawaną bronią ze specjalnymi stopniami, które posiadają różne wykończenia, poziomy zużycia, możliwy licznik kuriozum i/lub nietypowy efekt. Dekorowane bronie zostały wprowadzone do gry w aktualizacji Siła charakteru.

Dekorowane bronie posiadają potocznie nazywaną „skórkę” podobnie jak bronie Australium, jednak zamiast wykonania broni z Australium, dekorowane bronie posiadają warstwę farby ze wzorem, przy czym wzór jest zależny od kolekcji, z której pochodzi wykończenie. Wzór każdej broni różni się od siebie skalą i rotacją, które gra losowo przyznaje przy pierwszym otrzymaniu broni. W związku z tym rzadko zdarza się posiadać dwie dekorowane bronie z dokładnie tym samym wzorem.

Dekorowane bronie posiadają jeden z sześciu poziomów rzadkości, określanych jako „stopnie”, oraz zewnętrzne uszkodzenia, określane jako „zużycie”. Wszystkie dekoracyjne bronie posiadają oba parametry.

Dekorowane bronie można otrzymać na wiele różnych sposobów, m.in. jako losowa nagroda za ukończenie kontraktów, otwieranie konkretnych skrzyń lub tworzenie ich za pomocą Barw wojennych. Dekorowane bronie i barwy wojenne zdobyte ze skrzyń posiadają również szansę na otrzymanie jakości kuriozum, rzadziej nietypowy okaz, oraz, bardzo rzadko, obu. Warianty kuriozum dodają „licznik statystyk” z boku broni, który liczy zabójstwa (lub użytych ÜberChargów w przypadku Mediguna).

Bronie stopnia cywil (które normalnie nie występują w jakości kuriozum) również mogą posiadać licznik zabójstw, używając na takiej broni Licznika statystyki broni stopnia cywil.

Dekorowane bronie są czysto kosmetycznie i nie mają wpływu na rozgrywkę.

Po najechaniu w wyposażeniu myszą na dekorowaną broń, pojawi się szczegółowe okno z obrotowym modelem 3D broni. Wyświetlany jest również stopień i zużycie broni, a także lista broni z danej kolekcji, ze znacznikiem obok skórki, którą gracz już posiada. Wybranie opcji sprawdzenia danej dekorowanej broni z menu kontekstowego otworzy większe okno, w którym gracz może ręcznie obracać model broni, by zobaczyć go pod każdym kątem.

W grze dekorowane bronie używają koloru ich stopnia.

W ekwipunku Steam, podczas handlu i na Rynku Społeczności Steam, szesnastkowy kod koloru dekorowanych broni to #FAFAFA, niezależnie od klasy.

Stopień

Osobny artykuł: Stopień

Dekorowane bronie są dostępne w sześciu różnych stopniach. Ta wartość jest nieodłączną częścią każdej dekorowanej broni i służy jako wskaźnik rzadkości. Z tego powodu skórki takie jak „Podpalacz stodoły” nie może posiadać stopnia elita (gdyż występuje tylko w jakości najemnik), czy „Działo piaskowe” stopnia wolny strzelec (gdyż występuje tylko w jakości elita).

Lista aktualnych stopni broni jest podana poniżej, a każdy stopień posiada powiązany z nim, określony kolor tekstu na ekranie wyposażenia.

Kolor Nazwa Przykład
#B0C3D9 Cywil Dubeltówka
#5E98D9 Wolny strzelec Wyrzutnia bomb samoprzylepnych
#4B69FF Najemnik Minigun
#8847FF Komandos Miotacz ognia
#D32CE6 Asasyn Karabin snajperski
#EB4B4B Elita Wyrzutnia rakiet

Zużycie

Dekorowane bronie posiadają również jeden z pięciu poziomów zewnętrznego zużycia. Zużycie jest zapisane w nawiasach po nazwie jakości broni, np. PM stopnia najemnik (mocne zużycie).

W przeciwieństwie do stopni, wszystkie poziomy zużycia mogą być zastosowanie do dowolnej dekorowanej broni, możliwe więc jest posiadanie broni klasy elita po ciężkich walkach i broni klasy cywil prosto z fabryki. Zużycie reprezentuje estetyczny poziom zewnętrznego „użytkowania” broni; w najmniejszym zużyciu broń będzie wyglądać na zupełnie nową, przy niewielkim uprzednim użyciu. Wraz ze zwiększonym zużyciem zaczynają pojawiać się zadrapania i ewentualnie rozpryski krwi, a przy najwyższym poziomie zużycia malowanie broni wygląda na bardzo zadrapane i z odpryskami.

Poziomy zużycia, w kolejności od najmniejszego do najbardziej zużytego, to:

 • Prosto z fabryki,
 • Lekkie zużycie,
 • Po testach bojowych,
 • Mocne zużycie,
 • Po ciężkich walkach.

W przypadku broni z użyciem po testach bojowych i niższym, na wykończeniach broni zaczną pojawiać się rozpryski krwi, a ich rozmiar będzie się zwiększał wraz ze wzrostem zużycia. Są one losowe tworzone wraz z umieszczaniem skórki na dekorowanej broni.

Gra generuje wykończenie dekorowanej broni w plecaku gracza, który ją posiada, podczas gdy Rynek społeczności Steam wykorzystuje wspólną ikonę w plecaku dla każdej broni o określonym zużyciu.

Kolekcje aktualizacji „Siła charakteru

Skórki broni posiadają losowo rozmieszczone wzory. Poniżej pokazano tylko jeden z możliwych rezultatów.

Kolekcja Teufort

Bronie z kolekcji Teufort.

Kolekcja Teufort jest jedną z dwóch kolekcji skórek broni dostępnych po ukończeniu kontraktów aktualizacji „Siła charakteru”. Ta kolekcja skupia się na różnych teksturach z mapy 2Fort, takich jak drewniane deski, metalowe blachy i ziemia. Od 20 października 2017 skórki „Bawoli podpalacz”, „Obywatelski obowiązek”, „Służba cywilna” i „Miasteczkowy łomot” zostały ponownie wydane poprzez system barw wojennych wprowadzony w aktualizacji „Piekło w dżungli”.

Kolekcja rzemieślnika

Bronie z kolekcji rzemieślnika.

Kolekcja rzemieślnika jest drugą kolekcją skórek broni dostępnych po ukończeniu kontraktów aktualizacji „Siła charakteru”. Ta kolekcja skupia się na majsterkowaniu i „zrób to sam”, gdzie większość broni jest pomalowana w sposób, który sprawia, że wyglądają na wykonane z domowych materiałów i/lub tkanin. Warianty kolorystyczne kolorów drużyny dotyczą głównie materiałów ze wzorem w kratę. Od 20 października 2017 skórki „Strzelec w kratę” i „Drzewo żelazne” zostały ponownie wydane poprzez system barw wojennych wprowadzony w aktualizacji „Piekło w dżungli”.

Kolekcja skrytego mordercy

Bronie z kolekcji skrytego mordercy.

Kolekcja skrytego mordercy jest jedną z dwóch kolekcji skórek broni dostępnych tylko poprzez otwieranie skrzyń zdobytych podczas kampanii „Siła charakteru”. Aby otrzymać broń z tą skórką, gracze muszą otworzyć skrzynię skrytego mordercy za pomocą klucza aktualizacji „Siła charakteru”. Ta kolekcja skupia się na wojskowych kamuflażach o różnych kolorach i wzorach. Od 20 października 2017 skórki „Grzmiący kij z puszczy”, „Leśny wojownik”, „Zakamuflowany uzdrowiciel”, „Nalot dywanowy”, „Lesisty owdawiacz”, „Nocna sowa”, „Spakowany ożywiciel” i „Leśny ogień” zostały ponownie wydane poprzez system barw wojennych wprowadzony w aktualizacji „Piekło w dżungli”.

Kolekcja Powerhouse

Bronie z kolekcji Powerhouse.

Kolekcja Powerhouse jest drugą kolekcją skórek broni dostępnych tylko poprzez otwieranie skrzyń zdobytych podczas kampanii „Siła charakteru”. Aby otrzymać broń z tą skórką, gracze muszą otworzyć skrzynię Powerhouse za pomocą klucza aktualizacji „Siła charakteru”. Ta kolekcja skupia się na jasnych wzorach, przypominających elektryczność i loga elektrowni, z których niektóre są powiązane z mapą Powerhouse. Od 20 października 2017 skórka „Trupi zwiad” została ponownie wydana poprzez system barw wojennych wprowadzony w aktualizacji „Piekło w dżungli”.

Kolekcje aktualizacji „Śniąteczne fatum

Skórki broni posiadają losowo rozmieszczone wzory i losowo generowane naklejki. Poniżej pokazano tylko jeden z możliwych rezultatów.

Wyjątkowo jest to jedyna kolekcja, która zawiera skórki zwiększające cieniowanie Phonga (angielski) kilku lub większości części broni, by były bardziej błyszczące i atrakcyjne wyglądem (większość skórek z kolekcji dżentelmena i Warbird), co czyni je obecnie jedynymi dostępnymi publicznie broniami ze zwiększonym cieniowaniem Phonga, z wyjątkiem niektórych broni w jakości za zasługi.

Kolekcja Harvest

Kolekcja Harvest jest jedną z dwóch kolekcji skórek broni dostępnych po ukończeniu kontraktów aktualizacji „Śniąteczne fatum”. Połowa możliwych do zdobycia skórek skupia się jesiennych kolorach i wzorach, takich jak liście, dynie i drzewa. Druga połowa skórek nabiera bardziej „upiornego” lub halloweenowego stylu. Szczególnie skórki „Kościelisko” posiadają wyjątkową estetykę, gdyż większy poziom zużycia skórki powoduje zużycie części broni w kolorze kości, odsłaniając krwawy „szpik kostny” zamiast podstawowej tekstury broni. Od 20 października 2017 skórki „Makabryczna sieć”, „Dziadek do orzechów” i skórki „Jesień” zostały ponownie wydane poprzez system barw wojennych wprowadzony w aktualizacji „Piekło w dżungli”.

Kolekcja dżentelmena

Kolekcja dżentelmena jest drugą kolekcją skórek broni dostępnych po ukończeniu kontraktów aktualizacji „Śniąteczne fatum”. Ta kolekcja skupia się na luksusowym, ozdobnym lub drogim wyglądzie. Skórki „Wysoka stawka” w szczególności skupiają się na tematyce kasyna lub hazardu. Skórki „Gwóźdź do trumny” oparte są na papierosach; wyjątkowo, gdy zużycie broni maleje, na końcu lufy pojawiają się świecące ślady „przypalenia”, jakby broń była stopniowo „wypalanym papierosem”.

Kolekcja Pyrolandu

Kolekcja Pyrolandu jest jedną z dwóch kolekcji skórek broni dostępnych tylko poprzez otwieranie skrzyń zdobytych podczas kampanii „Śniąteczne fatum”. Aby otrzymać broń z tą skórką, gracze muszą otworzyć skrzynię Pyrolandu za pomocą klucza aktualizacji „Siła charakteru”. Ta kolekcja skupia się na wyglądzie i wzorach z Pyrolandu, takich jak tęcze i koty, wraz z kontrastującymi skórkami „lawowymi” reprezentującymi punkt widzenia Pyro poza Pyrolandem.

Kolekcja Warbird

Kolekcja Warbird jest drugą kolekcją skórek broni dostępnych tylko poprzez otwieranie skrzyń zdobytych podczas kampanii „Śniąteczne fatum”. Aby otrzymać broń z tą skórką, gracze muszą otworzyć skrzynię Warbird za pomocą klucza aktualizacji „Siła charakteru”. Ta kolekcja skupia się na wyglądzie sił powietrznych krajów, które walczyły w II wojnie światowej, w tym USAAF i Luftwaffe (angielski).

Kolekcje barw wojennych

Dekorowane bronie wydane po aktualizacji „Piekło w dżungli” wykorzystują barwy wojenne, a nie z góry określone kombinacje broni i skórek. Mogą być użyte do stworzenia wykończeń dla czterdziestu czterech różnych broni.

Kolekcja dżunglowej nagrody

Kolekcja piekielnych nagród

Kolekcja bohatera wojennego

Kolekcja najemnika kontraktowego

Kolekcja Saxtona

Okolicznościowa kolekcja Mann Co.

Zimowa kolekcja 2017

Kolekcja Scream Fortress X

Zimowa kolekcja 2019

Kolekcja Scream Fortress XII

Zimowa kolekcja 2020

Kolekcja Scream Fortress XIII

Kolekcja Scream Fortress XIV

Letnia kolekcja 2023

Nieużywana zawartość

 • Zgodnie z plikami gry, istnieje również nieużywany stopień, oznaczony jako „Wiekopomny”.

Dekoratory

Osobny artykuł: Dekorator

Od Aktualizacji z 22 grudnia 2015 gracze mogą udekorować swoje dekorowane bronie, używając Dekoratora. Po dodaniu do broni, otrzymana ona światełka podobne do tych widocznych na broniach świątecznych, przedrostek „z dekoracjami” obok nazwy skórki, a także atrybut Z dekoracjami.

Nietypowe efekty

Dekorowane bronie w jakości nietypowy okaz posiadają efekt cząsteczkowy przyczepiony do danej części broni. W zależności od nietypowego efektu i broni, pozycja efektu cząsteczkowego może się różnić; np. efekt „Izotop” zwykle zakrywa tylko czubek lufy broni (chyba że broń jest mała, jak Pistolet lub Rewolwer, gdzie zakrywa on większość broni), a efekt „Żar” i „Chłód” przemieszczają się wzdłuż całej broni, dzięki czemu są bardziej widoczne na większych broniach, takich jak Wyrzutnia rakiet.

Lista nietypowych efektów aktualizacji Siła charakteru
Efekty broni
Unusual Hot.png
Unusual Isotope.png
Unusual Cool.png
Unusual Energy Orb.png
Żar Izotop Chłód Kula energii
Efekt został usunięty ze wszystkich puli nietypowych okazów.


Błędy

Granatnik ze skórką „Gwóźdź do trumny” w drużynie BLU wyświetlający po części brakujące tekstury.
 • Dekorowane bronie z kolorem drużyny zawsze są wyświetlane jako wariant RED na ekranie wyboru klasy.
 • Dekorowane bronie z kolorem drużyny i dołączoną serią zabójstw z poświatą zawsze są wyświetlane jako wariant RED podczas ich podglądu w plecaku.
 • Wszystkie dekorowane bronie z kolorem drużyny z kolekcji aktualizacji „Śniąteczne fatum” nie posiadają opisu „Dekorowana broń w kolorach drużyny”, a ich warianty BLU nie mogą być sprawdzone w plecaku.
 • Nietypowe efekty na rewolwerach i nożach znikną po przebraniu się Szpiega i pojawią się dopiero po zmianie broni.
 • Dekorowane bronie, które posiadają zwiększone cieniowanie Phonga (takie jak skórki „Gwóźdź do trumny”) i mają dołączony model licznika zabójstw, nie będą wyglądać na błyszczące w widoku pierwszoosobowym, ponieważ licznik koliduje z cieniowaniem Phonga broni.
 • Trzymanie dekorowanej broni, a następnie wykonanie niektórych drwin, które używają rekwizytów (np. Wykwintny wypoczynek) sprawi, że rekwizyt użyje tekstury broni.
  • Spowoduje to również zniknięcie niektórych rekwizytów drwiny dla innych graczy (np. kubek i worek ziaren kawy podczas drwiny Świeżo zaparzone zwycięstwo).
 • Czasami części barw wojennych broni mogą wyświetlać brakującą teksturę w widoku pierwszoosobowym. Tekstura wraca do normy po zmianie drużyny (poprzez autobalans, zmianę mapy, dołączenie do nowej gry itp.).

Uwagi

 • Wzory i cechy zewnętrzne dekorowanych broni nie pojawiają się podczas uruchamiania gry z dxlevel -80 lub dxlevel -81. Zamiast wyświetlać skórki, pojawiają się one jako domyślna tekstura broni. Podczas uruchamiania gry z tym trybem DirectX 8, opisy dekorowanych broni ulegną zmianie, dodając dodatkowy tekst: „Masz włączony tryb DirectX 8, broń dekorowana jest niekompatybilna i będzie widoczna jako standardowa.”.
  • Przy kasie w Sklepie Mann Co., posiadanie w koszyku przepustki do kampanii „Siła charakteru” spowoduje wyświetlenie komunikatu ostrzegającego gracza, że dekorowane bronie nie działają w trybie DirectX 8.
  • Szczegóły odbić niektórych dekorowanych broni nadal będą widoczne w trybie DirectX 8, ale nie wzór i zewnętrzny wygląd broni.

Historia aktualizacji

Aktualizacja z 2 lipca 2015 #1 (Siła charakteru)
 • Dodano 4 kolekcje broni: Teufort, rzemieślnika, skrytego mordercy i Powerhouse.
 • [Nieudokumentowane] Jakość dekorowana została dodana do gry.

Aktualizacja z 2 lipca 2015

 • Naprawiono wyświetlanie broni ze skórkami, które wyglądały inaczej po wymianie lub wystawieniu na Rynku Społeczności Steam. Przedmioty, których dotyczy ten problem, zostały przywrócone do pierwotnego (stałego) wyglądu.

Aktualizacja z 6 lipca 2015

Aktualizacja z 8 lipca 2015 #1

 • Od teraz zestawy serii zabójstw Rewolweru i Pistoletu poprawnie działają na dekorowanych broniach.

Aktualizacja z 15 lipca 2015 #1

 • Naprawiono problem z Rewolwerami w jakości nietypowy okaz, który powodował, że nietypowy efekt czasami nie znikał, gdy Szpieg pozorował swoją śmierć, przebierał się, stawał się niewidzialny itp.
 • Naprawiono niepoprawne renderowanie broni ze skórkami dla klientów na starszym sprzęcie Shader Model 2.0.

Aktualizacja z 23 lipca 2015 #1

 • Naprawiono modele liczników zabójstw, które nie stawały się niewidzialne ze Szpiegiem.

Aktualizacja z 24 września 2015

 • Naprawiono przypadek, w którym model licznika zabójstw unosił się w powietrzu, gdy gracz drwił.

Aktualizacja z 17 grudnia 2015 (Śniąteczne fatum)

 • Dodano 4 kolekcje broni: Harvest, dżentelmena, Pyrolandu i Warbird.

Aktualizacja z 22 grudnia 2015

 • Naprawiono niewyświetlanie poświaty krytycznego doładowania na dekorowanych broniach.

Aktualizacja z 20 października 2017 (Piekło w dżungli)

 • [Nieudokumentowane] Usunięte nietypowy efekt „Kula energii” ze wszystkich dekorowanych skrzyń.

Aktualizacja z 4 stycznia 2018 #2

Zobacz też