Týmová strategie

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Team strategy image.png
That was an amazing killing spree... by the other team!
The Soldier on improper team strategy

V Team Fortress 2, je složité bojovat s nepřátelským týmem, pokud každý pracuje pouze za sebe, je v podstatě nemožné hrát sám. Spolupracovat s ostatními třídami ve vašem týmu je důležitý aspekt úspěchu. Tento článek je určen pro výpomoc vám a vašemu týmu s dosažením vítězství. Jako průvodce pro zlepšení vaší hry,se podívejte na strategie. Pro strategii určité mapy se podívejte na jednotlivou stránku každé mapy.

Základní strategie

Komunikace

Vzhledem k absenci mini-mapy a faktu, že Team Fortress je profesně orientovaná hra, komunikace a spolupráce je vždy klíčovým prvkem k dosažení vítězství. Koordinace mezi týmovými hráči a vyváženost tříd vede tým k vítězství. Dokonce i bez ohledu na úroveň dovedností, komunikace je nejdůležitější schopnost k naučení. Buď pomocí teamspeaku nebo herní hlasovou komunikací, tým s dobrou komunikací a synchronizací může porazit zkušené hráče, kterým chybí týmová spolupráce. Efektivní komunikace a je zvláště žádoucí v konkurenceschopnějších místech konání hry.

Hlasové příkazy a textové zprávy jsou velmi dobrým způsobem jak komunikovat, ale protože mnoho herních zvuků a umístění charakterů může mít vliv na slyšitelnost hlasových příkazu spoluhráčem, navíc někteří hráči nevěnují pozornost textu v chatu, je mikrofón vždy spolehlivější způsob komunikace s týmem. Například důležité informace, jako je například lokace a maskování nepřátelských Spyů, místa nepřátelských Sentry hnízd, Stickybomb pastí a časování útoků ÜberChargů (od nepřítele nebo od týmu), prostě nemůže sděleno tak snadno bez použití hlasového chatu.

Je však dobré mít na paměti, že některé servery používají funkci AllTalk, která umožňuje všem hráčům na serveru naslouchat všem, včetně nepřátelskému týmu. Za těchto okolností může být vhodné použit týmový textový chat pro další důležité informace, protože sdílení těchto informací na hlasovém chatu může způsobit že nepřítel bude připraven čelit vašim útokům. AllTalk je obecně povolen na některých veřejných serverech, na kterých je hra spíše sociální interakcí všech hráčů, nezáležící na týmu a už vůbec ne na soutěživosti.

Složení týmu

Team Fortress 2 je na třídách založená, týmová hra, ve které musí hráči spolupracovat a koordinovat, aby dosáhli vítězství. Devět různých tříd, které mají své silné a slabé stránky a vlastní unikátní styl hry, založená na maximalizování jejich silných a minimalizování jejich slabých stránek. Nicméně, to je nemožné pro samostatného hráče, bez ohledu na to jak je kvalifikovaný, aby "zcela" kompenzoval nedostatky tříd, kterou v současné době hraje. Jeden hráč muže být méně kvalifikovaný než ostatní ale i tak je může porazit v setkáních kde má jedna třída navrch (jako např. méně kvalifikovaný Pyro porazí zkušeného Spye). Toto vytváří volbu, jakou třídu hrát velice důležitou, hráč bude odměněn za větší seznámeni s více třídami. Člověk by mohl o této hře přemýšlet jako o velmi komplexní verzi hry kámen, nůžky, papír. Chybou mnoha nových hráčů je, že se dívají na Team Fortress 2 mimo kontext týmu, zaostřením na třídu/y, preferují myšlení a strategii pouze z hlediska boje jednoho-na-jednoho. Nicméně, většina bojových situací v Team Fortress 2 se odehrává mezi skupinkami hráčů různých tříd. K dosažení úspěch se proto musí myslet a pracovat jako tým, spíše než samostatná jednotka. To zahrnuje i vědomí o tom, jaké třídy tvoří váš i nepřátelský tým, toto je známe jako "složení týmu". Tímto je občas možné získat výhodu tím, že několik hráčů hraje jako třídy, které jsou stavěné proti nepřátelským třídám (příkladem budiž použití Demomanů společně s Medicy proti týmu s velkým počtem Engineerů tím pádem i hodně Sentry Gunů). Je však důležité, aby se třídy ne pře-kompenzovaly a příliš mnoho lidi změnilo třídu (např. tým má problémy se Spyi, takže mnoho hráčů přepne na Pyra, toto může vést k oslabení týmu, kvůli třídám které byly změnou ztraceny). Proto je lepší pravidelně kontrolovat tabulku se skóre a sledovat momentální třídy týmu a podle toho doporučit úpravy, musíte být ale ochotní změnit svou třídu pokud situace vyžaduje kompenzaci.

Trénink

Je důležité být dobrý v několika třídách ne jenom jedné. Poznejte silné a slabé stránky tříd, takže si pak můžete udělat dobrý dojem o tom, kdy byste měli přejít na jinou třídu. Je také důležité vědět, různé role každé třídy, jako např. ptát se jediného týmového Engineera o přepnutí na Medica k protlačení vašeho týmu k nepřítelově inteligenci by nebyl dobrý nápad, jelikož je stejně důležité jak inteligenci chránit, tak brát v CTF mapách. Obecně platí, že místo toho abyste říkali "Může být někdo Medic?", bylo by lepší kdybyste sami na něj přepnuli a splnili tak potřebu týmu pokud již nehrajete hlavní úlohu.

Třídy

Srdcem hry Team Fortress 2 je devět různých tříd a jejich interakce s přáteli i nepřáteli. I když budete hrát jen jednu nebo dvě pravidelně, je stále nesmírně užitečné dozvědět se o úloze každé třídy v celkovém kontextu hry. Každá třída má jedinečné atributy, které určují jejich silné a slabé stránky: zdraví, rychlost pohybu, výzbroj aj iné vrozené schopnosti, jako je regenerace zdraví nebo schopnost dvojitého skoku. Tato část se rozděluje na různé třídy a je třeba upozornit jak různé třídy mohou spolupracovat, aby se staly silnější ve skupině, než kdyby fungovaly samostatně. Poznámka: Tato kategorizace je odlišná od "oficiálních" Třídních rolí Obrany, Útoku a Podpory definovaných podle Valve a spíše upozorňuje na strategický styl hry, na rozdíl od libovolného "tématu".

1. Skupina - Základní boj

 • Třídy: Demoman, Heavy, Pyro, Scout, Soldier
 • Charakteristiky: Všichni členové této skupiny mají vysokou průměrnou palebnou sílu, schopnost přežít nebo manévrovatelnost a v některých případech dobrou kombinací všech tří. Všechny z nich kromě Scouta mají rozsah zdraví 175-300 bez přeléčení a dostane většinu ÜberChargů kvůli jejich silným primárním zbraním, které mají vysokou míru poškození v průběhu času, a také díky své jednoduché přítomnosti na frontě. Dalším charakteristickým rysem této skupiny je, že téměř všechny schopnosti zbraní ve hře, které mají negativní vliv na nepřítele se nacházejí v této skupině: Natascha, Force-A-Nature, Shortstop, Sandman, "žonglování oponenty" s Rocket, Grenade, a Sticky Launchery, a Pyrův Compression Blast. Všechny pozitivní schopnosti které umožňují zvýšení pohybu (vyjma teleportů) jsou také v této skupině. Všech pět tříd jsou připraveny k boji hned na startu a nepotřebují žádné zvláštní postavení nebo časovou přípravu a můžou hned skočit do boje.
 • Týmové role: Tvoří většinu všech týmů a zabývají se nejtěžší a nejpřímějším bojem na frontě. Členové této skupin yjsou většinou nejvíce zodpovědnými za čelní tlačení do nepřátelského území a zajištění cílů, měly by hrát agresivně, jak jen to situce dovolí. Jejich úspěch je zaměřen na udělení co největšího poškození předtím než zahynou. Členové této skupiny jsou většinou schopni udržet se v boji jeden-na-jednoho proti jiné třídě a proto tým složený výhradně z tříd 1. Skupiny nebude mít žádné zásadní nedostatky a je často docela dobrý na krátkou dobu, ale pro prolomení obrany a při trvalých přestřelkách je pomoc od tříd z 2. a 3. Skupiny nutná. Jedna z nejvíce důležitých rolí těchto pěti tříd je chránit jiné třídy, zejména podporu. Medici a Engineeři musí přežít, aby opravdu pomohli týmu potřebují ochranu před nepřátely ze skupin 1. a 3., které se neustále konkrétně zaměřují právě na ně. Stavby mohou být konstruovány a udržovány Engineery, ale pomáhají celému týmu a měly by být považovány za "společný majetek" o který se starají všichni. Ve snaze pomoci Podpůrným třídám ještě více, je nechat lékárničky a munici z dodávek právě jim.

Dělostřelectvo

Soldier a Demoman, dělostřelectvo týmu.
 • Třídy: Demoman, Soldier
 • Silné stránky: Obě tyto třídy mají vysoké množství potenciálních škod, rozsah, odolnost a mobilitu a podobné zbraně. Rocket, Sticky, a Grenade launchery pálí velmi škodlivé projektily, které udělují velké množství "stříkajícího" poškození, které může zasáhnout více nepřátel najednou. A nejen to, tyto zbraně, zejména ty Demomanovy jsou jediné zbraně nepřímé palby, které dokáží poškodit a zabít nepřítele bez přímé viditelnosti na cíl. To v kombinaci se schopností "vypal a zapomeň" dovoluje Soldierům a Demomanům výborně využití krytu ke zvýšení jejich již tak impozantní výdrži. Také vynikají v ničení Engineerských Sentry Gunů. Oba také mají schopnost postrádat část jejich zdraví pro schopnost skoků, které jim dovolují rychle zdolat velké vertikální a horizontální vzdálenosti a náhlé útoky z nečekaných úhlů nebo uniknout z nebezpečné situace.
 • Slabé stránky: Zatímco dělostřelecké třídy nemají velmi výrazné slabiny, zbraně těchto tříd nesou některé nevýhody. Soldier a Demoman se mohou snadno zranit a zabít střelbou z bezprostřední blízkosti. Nejdůležitější je však fakt, že všechny zbraně typu "launcher", mají omezené rozměry zásobníku a zdlouhavé přebíjení. Jak načasovat přebíjení je důležitá dovednost pro hraní dělostřelecké třídy - příliš časté mačkání spoušťe může být fatální. Potřeba přebíjení může často držení pozice proti konstantnímu proud nepřátel způsobit problémové bez podpory. Také je důležité si uvědomit, že kvůli výbušným projektilům trvá určitou dobu cesta, mohou být často vyhnuty, zejména ve střední a velké vzdálenosti od hbitých a zkušených nepřátel, bez ohledu na to, jak dobře byly zaměřeny při vystření.
 • Týmové role: Udělení obrovského množství škody na střední vzdálenosti, nutit nepřátele opustit úkryt a pevně zakotvené pozice Sentry a potrestání nepřátel, kteří se drží při sobě, tyto třídy jsou nejčastěji obviňovány, že jsou "pře-sílené". Konzistentní škody v jakékoliv situaci, je jejich role avšak, nedělání tohoto dostatek může snadno dovolit nepřátelskému týmu volný průběh. Jinak, hlavní přednosti Soldiera a Demomana jsou jejich naprosté absence velkých využitelných třídních slabin.

Boj zblízka

 • Třídy: Heavy, Pyro, Scout
 • Charakteristiky: I když také patří do 1. Skupiny, "Základních bojovníků“, členové této skupiny se vyznačují pár věcmi. Konkrétně mají výraznější přednosti, ale i výraznější nedostatky než dělostřeleceká třída, vytváří kompromisy, spolu s několika specializovanými rolemi, jako je Spy-check a Objective-grabbing. Heavy má nejvyšší zdraví než jakákoliv jiná třída, ale také nejnižší mobilitu, zejména při útoku, Pyro je zničující zblízka a když se objeví nečekaně, ale naopak má velmi nízký potenciál škody ve střední a dlouhé vzdálenosti, a je obvykle nejmenším ohrožením bez momentu překvapení. Scout je naproti tomu nejrychlejší agilní třída, ale má nejnižší zdraví z tříd 1. Skupiny. Všechny tři třídy v této skupině mohou dělat obrovské škody v průběhu času, avšak aby se to povedlo, musí obvykle 1. být v těsné blízkosti a 2. mít přímou viditelnost na svůj cíl. To zase znamená, že mohou snadno udělit více škody, než dostanou, často vyžadují třídně-specifickou taktiku, aby přežili. Pro Pyra, to znamená útočit a využití rozptýlení, pro Scouta je pomocí svého nadřízeného agility, aby nedošlo k poškození, a pro Heavyho to znamená spoléhat se na léčení a dopravu od 2. Skupiny . Spoléhání se na přímou viditelnost útoků dělá tuto skupinu mnohem méně efektivní proti Sentry Gunům, než dělostřeleckou třídu. Pyro je nejúčinnější pro Spy check tříd v týmu, který je schopen odhalit i maskované a převlečené Spye s lehkostí. Pyro a Heavy jsou unikátní v tom, že jejich primární zbraně, Flamethrower a Minigun, není třeba znovu přebít a tak mohou střílet nepřetržitě až do vyčerpání nábojů. To jim umožňuje poskytovat neocenitelnou podporu jiných tříd při dlouhodobém boji, kde jsou nepřátelé neustále přítomni. Jsou také, velmi efektivní Übercharge příjemci, kde jsou schopni využít celou dobu nezranitelnosti, v co největší možnou účinnosti.
 • Týmové role: Tato skupina tříd nejvíce snadno drží v šachu nepřátelské pozice Sentry Gunů. Týmy, které se spoléhají se příliš těžce na třídy v této skupině mají často problém porazit tým, které se "zatahují" či brání, jakmile ale jsou nepřátelské Sentry Guny eliminovány mohou volně vstoupit na území nepřítele a způsobit katastrofu. Tato skupina je také velmi dobrá v spolupráci a ochraně spojeneckých Podpůrných tříd - Pyrové pracují synergicky s Engineery. A Jak Pyra tak Heavyové jsou velmi dobří s přátelé s Medicy. Tato skupina je také velmi dobrá na potrestání nepřátelského týmu, který zanedbává 2. Skupinu, léčení a omezení jejich pohybu Sentry Guny. Bez dostatku léčení, Oheň umí udělit obrovské množství škody v důsledku Afterburnu a "hitscan" kulek Heavyů a Scoutů s dobrým mířením nemůže být snadno vyhnuto a rychle narušuje nepřátelské zdraví. Konečně, všechny tři třídy v této skupině jsou velmi účinné při napadení cíle různých typů. Heavyové mají výdrž, aby zůstali na padlé inteligenci, Capture Pointu a Cartě a ustanoví potlačovací palbu. Pyrové mají jedinečné schopnosti, odstrčení Spyů daleko od cíle a také fyzicky zabránit nepřátelům napadnout cíle pomocí Compress Blastu. Nakonec Scout může využít své přirozené rychlosti a svou vyšší Capture Rate sílu k dosažení cílů rychleji než jakékoli jiné třídy.

2. Skupina - Podpora

 • Třídy: Engineer, Medic
 • Společné charakteristiky: Zdaleka nejvíce týmovými třídami jsou Engineer a Medic , kteří mohou poskytnout spolehlivé léčení pro jejich spojence, často i několika najednou, což významně snižuje ztráty týmu díky jednoduchému opotřebení. Z tohoto důvodu, skoro každá skupina libovolné velikosti větší než jeden na kterékoliv mapě mohou mít prospěch z alespoň jedné Podpůrné třídy, avšak užitečnost podpory tříd se zvyšuje, zvětšováním velikosti týmu. Mají velký nedostatek bojových schopnosti, nízké životy (125-150), průměrnou mobilitu a slabé zbraně na dálku, proto musí přispět k úspěchu týmu díky jejich podpůrnými schopnostmi. Tyto dovednosti jsou ovšem velmi silné, a mají obrovský vliv na hru – Medici a Engineeři jsou mnohem víc než jen Pickupyzdraví a munice pro ostatní třídy. Engineer podporuje formou jeho Budov, zatímco Medic schopnosti poskytnout přeléčení více spoluhráčů, a hru měnící ÜberCharge. U obou tříd, nějakou dobu trvá – Übercharge a zcela modernizované budovy dosáhnou svého plného potenciálu, často minutu nebo více herní doby. Ve hře rychlé jako Team Fortress 2, to je však malá doba. Mnohé herní typy mají Dobu nastavení, která jim umožní přispět na plný výkon hned od počátku mise. Dobří Engineeři a Medici budou dělat všechno pro to, aby urychlili proces vytváření svých ÜberCharges a budov. Dlouhé "stavební" časy Medica a Engineera definují úspěch jejich hry, pokud jde o jejich vlastní přežití, a ne v získávání zabití. Obě třídy musí hrát velmi opatrně, aby se zabránilo smrti a přežít dost dlouho na to, aby provedli Übercharge a údržbu budov. Podpůrná třída, která zemře v kritickém okamžiku může stát svůj tým vítězství.
 • Týmové role: Poskytování léčby a zásob spojencům v poli, snížení ztrát tým kvůli oslabování, umožňují spoluhráči držet pozice a pod neustálým nepřátelským tlakem, nebo na něj vytvořit stálý tlak. Sentry Guny a přeléčení/nezranitelní spoluhráči jsou velmi dobře absorbující a odbývající poškození. Podpora je poskytována všem spoluhráčům, ale je nejúčinnější, pokud je podávána obecnému boji tříd 1. Skupiny, které budou obvykle na nápor nepřátelských útoků často umírat a je třeba je vrátit do boje hned na respawnu. Medici a Engineeři se mohou vzájemně velmi dobře a efektivně podporovat, taky by tak měli učinit, kdykoli se naskytne vhodná příležitost. Například, Medici poskytují Übercharge spojeneckých Kritzkrieg Medicům a Engineerům pod těžkou palbou, zatímco Engineeři mohou opravit, postavit a modernizovat budovy dalších přátelských Engineerů. U Podpůrné skupiny je třeba dávat pozor na útoky nepřátelských tříd 3. Skupiny, Sniperů a Spyů, protože jsou často prioritní cíle těchto nepřátel. Pomoc ze skupiny 1 a 3, je často nutná při snaze zůstat naživu. Konečně, podpůrné třídy mohou zlomit páteř nepřátelskému týmu při útoku, nebo zajistit úspěšnou obranu cíle prostřednictvím dobře provedené Übercharge a dobře umístěné Sentry Guny. Pokud jde o složení týmu, spoléhání se na velké množství podpory není vždy dobrý nápad. Zatímco mohou poskytnout velmi silnou podporu, Medici a Engineeřii sami o sobě nebojují tak dobře a každý hráč, který hraje Podpůrnou třídu, nehraje třídu, která může zahnat nepřítele, a zvyšuje zátěž úměrnou menšímu počtu spoluhráčů, kteří hrají třídy ze skupin 1 a 3. Týmy s příliš Engineery nebo Medicy může být sen pro nepřátelské Snipery a Spye, jejichž schopnosti jsou schopné čelit podpůrným třídám. Síla podpůrných tříd je jejich schopnost pomáhat velkému počtu svých spoluhráčů snadno, a aby toho plně využili je moudré, nemít příliš mnoho místa věnováno podpoře.

3. Skupina - Asasinace

Úkladní vrazi: Spy a Sniper.
 • Třídy: Sniper, Spy
 • Charakteristiky: Zatímco oba mají podobně nízké zdraví (60-150) a průměrnou rychlost pohybu, nejvíce zřejmé podobnosti těchto dvou tříd je jejich společná schopnost okamžitě zabít soupeře jediným útokem, do značné míry nezávisle na zdraví cíle. Oba potřebují kvalitní umístění, dovedné míření, a trpělivost, aby dostali svá zabití. Zatímco úspěch tříd 3. Skupiny je také do určité míry měřen, kolik nepřátel zabijí, než kolikrát oni sami zemřou, na rozdíl od 1. Skupiny, „koho zabijí je obvykle důležitější než to, kolik“. Spy, který odhalí svou pozici a obětuje svůj život, aby zabil nepřátelského vojáka, je pochybné hodnoty - ale zabití nepřátelského Medica s plným ÜberChargem možná změní průběh hry a zato stojí zemřít. Sniper i Spy se vyhýbají frontě, kvůli jejich nízkému zdraví, a místo toho pracují za linií - Sniper za linií spojenců a Spy za linií nepřátele. " Obě třídy jsou také lepší než jakékoliv jiné třídy v odstraňování soupeře, kteří se snaží schovávat za jejich spojence, například Medici.
 • Týmové role: Přesné odstranění klíčových nepřátelských cílů. Ty mohou být velmi talentovaní nepřátelští hráči, see kterými má tým potíže, nebo to mohou být odolné cíle jako Heavy, nebo to mohou být vysoce hodnotné cíle jako Medici a Engineeři. Záškodnické třídy jsou jejich nejcennější na boj proti podpůrným třídám 2. Skupiny. Headshoty a Backstaby je možné přebít léčení a přeléčení Mediců a eliminovat Engineery schovávající se za Sentry Guny. Spy má pak zvláště možnost zničit Engineery a jejich budovy. Podpůrné třídy se také snaží přežít za každou cenu, aby mohly postavit své síly a zajistit stálý přínos pro jejich tým. Smrt Engineeru a Mediců je mnohem větší ránou, než je tomu u jakékoli jiné třídy, a Záškodníc ze 3. Skupiny jsou někdy jediné třídy schopné zabíjet i v případě, že jsou obklopeny impozantní obranou. Sniper a Spy mají také tendenci skončit v souboji se svými protějšky z 3. Skupiny z důvodu místa soubojů. Možnost vybrat z klíčových nepřátel může prolomit patové situace a psychologický efekt Sniperů a Spyů mohou rozdělit koncentrace nepřátel a odradit je od tlačení se vpřed. Schopnost Spyů útočit na nepřátele v oblastech, kde očekávají, že jsou v bezpečí může mít obrovský dopad na celkový nepřátelskou obranu. Týmu s mnoha Snipery a Spyi může snadno utéct hra. Nicméně existuje několik důvodů, proč mít příliš mnoho tříd 3. Skupiny v týmu je velmi špatný nápad. Snipeři a Spyové operují "za linií", nebo s odstupem a spoléhají se na to nebýt bezprostřední cíl nepřítele a zabíjí rozptýlené hráče, kteří je očekávají. Nicméně, ne mít obecný boj tříd znamená, že nepřátelský tým bude méně obsazený a mohou se zaměřit na odstranění Sniperů a Spyů. Nejen to, ale s hodně Spyemi se rychle tým stává kontraproduktivní, protože nepřítel si toho je vědom. Jeden Spy, který má stále prvek překvapení je mnohem efektivnější, než několik, kteří jsou stále a stále objevováni a zabíjeni. Pokud hrajete Spye nebo Snipera a nemáte velmi dobrý den, nemusí to být vaše chyba. Může to být chyba složení celého vašeho týmu.

Specifické strategie tříd

Viz níže.

Týmové taktiky

Toto jsou strategie v Team Fortress 2, které by se většina hráčů měla naučit a pochopit, aby pomohla týmu zvítězit. Použitím těchto taktik v boji, umožňuje výhodu vašemu týmu v boji.

Najděte alternativní cesty a použijte je k dostání se za nepřítele, ale mějte na paměti, kolik extra času toto zabere. Nepoužívejte stejné obcházecí cesty příliš často, k předejití předvídatelnosti, protože nepřítel se rychlé učí z vlastních chyb a předvídá vaší strategii.
Počkejte za rohem a překvapte svého nepřítele. Váš tým může čekat za rohem a přepadat nepřátele, kteří chodí v rámci obranné nebo útočné taktiky.
Komunikace s vaším Medicovým kamarádem. Znažte se nevyplýtvat váš ÜberCharge, ale pamatujte že, je lepší jej zapnout a přežít než umřít s nabitým ÜberChargem. Mějte plán pro situace kdy budete pod vlivem ÜberCharge.

Palba

 • Přehled: Postupující tlak, který zahrnuje značné použití výbušnin dělostřelců k vyčištění cesty pro zbytek týmu.
 • Detaily: Demomani a Soldieři budou nepřetržitě posílat výbušniny do oblasti, aby vytvořili zemi nikoho, aby soupeřův tým ztrácel území. Za normálních okolností budou bojovníci na blízko následovat palbu posunutím do čistého území a udrží jej. Demomani a Soldieři budou i nadále posílat výbušniny přes určitou oblast, aby se ujistili že je opravdu vyčištěna.

Über nátlak

 • Přehled: Série ÜberChargů použitých k pročištění prostoru.
 • Detaily: Dva nebo více Mediců vybudují oddělené ÜberCharge. První Medic aktivuje jeho nabití a vstoupí na území ; po devíti sekundách následuje druhý Medic. Jestliže se situace zhorší, druhý Medic nastoupí okamžitě a využije tak výhody rozptýlení z prvního ÜberCharge páru. Druhý Medic bude pokračovat a pohybovat se hlouběji do nepřátelského území před aktivací druhého nabití. Komunikace kdo pustí ÜberCharge první, je klíčová.

Minové pole

 • Přehled: Série stickybomb položených na otevřeném prostranství od Demomanů.
 • Detaily: Několik Demomanů v pořadí položí koberec ze stickybomb přes otevřené prostranství. Když se útočníci tlačí vpřed, Demomani postupně detonují každou sadu stickybomb v klíčových místech, aby zabili několik vln útočníků. Je důležité aby další Demomani počkali po odpálení jedné sady, než odpálí další sadu. Používání Scottish Resistance tvoří tuto strategii účinnější, snazší a poněkud snižuje potřebu více Demomanů, jelikož jeden Demoman může mít až 14 stickybomb a selektivně je odpálit.

Koordinovaný sap

 • Přehled: Sapnutí Spyem nepřátelské Sentry Guny umožní útok spoluhráčů.
 • Detaily: Tým Spyů pohybujících se společně bude sapovat Sentry Guny před ofenzivním tlakem spoluhráčů, který umožňuje bezpečný útok spoluhráčů na Sentry Guny a Engineery neschopných činnosti. Poté co Spyové sapnou Sentry Guny, vyrozumí tým, aby okamžitě zahájil útok. Spyové budou i nadále sapovat, aby umožnili spoluhráčům postarat se o Engineery. Alternativně se Spyové můžou o Engineery postarat během rozptýlení útokem.

Lákání Medica

 • Přehled: Když je Spy, převlečený za Medicova kamaráda, naláká Medicy do záložních bodů.
 • Detaily: Místo pokoušení o zabití Medica, Spy bude převlečen za nepřátelskou, útočnou třídu, pokusí se lákat nevědomé Medicy do zálohy. Tis budou myslet, že je členem jejich týmu, Medic vás bude následovat vaší základny kde jej lze přepadnou Sentry Gunou nebo skupinou spojenců. Pamatujte, že Spy vypadá méně nápadně pokud se snaží vypadat, že pomáhá týmu.

Spěchání

Původní článek: Rush
 • Přehled: Všichni hráči si vyberou stejnou třídu k pře sílení nepřítele.
 • Detaily: Všichni hráči si zvolí jednu třídu nebo většinovou třídu. Třída obvykle záleží na situaci. Například, Scoutský spěch dovoluje vašemu týmu dobýt první bod velice rychle, doufejte, že dřív než dorazí nepřátelský tým.

Taktický směr

 • Přehled: V některých mapa se váš tým musí rozhodnout kterou cestu zvolit.
 • Detaily: Tyto rozhodnutí většinou přicházejí na 3-CP mapách jako je Gravel Pit.

Vlak

 • Přehled: Velký počet Heavyů bude čistit a porážet nepřítele, vzhledem k jejich obrovskému množství palebné síly a zdraví.
 • Detaily: "Heavy" vlak je užitečný v mnoha herních módech, zvláště pak v Capture Point, jelikož to jim umožňuje jednoduše ovládnout body a poskytnout mohutnou palbu za účelem ochrany svých ovládnutých bodů.

Francouzská spojka

 • Přehled: Dva Spyové chodící společně pro minimalizaci podezření nepřátelského týmu.
 • Detaily: Toto je velice použitelné pro čištění skupin nepřátel tlačících vozík v Payload mapách, nebo pro odstranění postupujících nepřátelských skupin za předpokladu, že přicházíte ze stejného směru jako nepřátelé nebo pro vyčištění Sentry hnízd.

Protože jste dva (zdánliví) spoluhráči chodící spolu a nenarážíte do sebe (primární způsob jak zjistit zda jste skrytý Spy) je zde menší šance, že nepřítel bude spřílet pro provedení spychecku.

Zhlédněte také