Eşyalar

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Bu madde Team Fortress 2'deki eşyalarla ilgilidir. Sağlık, cephane ve metal gibi eşya paketleri için bakınız, eşya paketleri.
Bunu diğerleriyle birlikte ödül odama koyacağım.
Scout, üçüncü oyun içi eşyasını kazandığında
Üç eşya kuşanmış bir Scout: Şeker Kamışı (silah olarak), Bonk Kaskı ve Yaz Gözlüğü (kozmetik eşya olarak).

Eşyalar, oyuncuların Team Fortress 2'de toplayabileceği ve kullanabileceği nesnelerdir. Birkaç istisna dışında silahlar oynanışı direkt olarak etkileyen tek eşya türüdür, diğer eşyalar ise yalnızca kozmetiktir.

Türler

Beş adet eşya türü vardır:

Rocket Launcher Vintage Tyrolean Paint Can Dueling Mini-Game Director's Vision
Silahlar Kozmetik eşyalar Araçlar Eylem eşyaları Alay Hareketleri

Eşya yayımlanma tarihleri

Ana madde: Eşya eklenme zaman çizelgesi

Eşya elde etme

Eşya düşme sistemi

Ana madde: Eşya düşme sistemi

Eşya elde etmenin en yaygın yolu eşya düşme sistemidir. Oyun içinde belli bir süre kaldıktan sonra (idling yapmadan) sistem oyuncuya rastgele bir eşya verir. Eşya elde edildiğinde oyuncunun çantasına gider ve yeni elde edilmiş eşya ekranda gözükür ve oyuncunun yeni bir eşya elde ettiği o an oynanan sunucuda metin mesajı olarak duyurulur. Bu şekilde silahlar, Mann Co. İkmal Kutuları, belirli kozmetik eşyalar ve araçlar elde edilebilir. Eşya düşürmenin haftalık oynama süresine göre sınırı vardır.

Başarımlar

Ana madde: Başarımlar

Eşya elde etmenin orijinal yoludur. Her sınıf kendi başarımlarına sahiptir ve belli bir miktarda başarım kazanıldığında bir kilometre taşı başarımı daha kazanılır. Bu kilometre taşlarını kazanan oyuncular o sınıfın güncellemesinden bir set eşyası ile ödüllendirilir (Koruyucu Botlar dışında). Kilometre taşıyla eşya kazanmanın dışında farklı yollar da vardır, Korkunç Kambur Şapka Avı başarımıyla kazanılan Korkunç Kambur Şapka ve Bir Çift Yeni Göz başarımıyla kazanılan Pyrogöz Gözlüğü gibi. Ek olarak, belirli promosyonel eşyalar Steam'deki başka bir oyunun başarımından kazanılabilir.

Satın alma

Ana madde: Mann Co. Mağazası

Eşyalar direkt olarak Mann Co. Mağazası'ndan oyuncunun Steam Cüzdan'ındaki parayla satın alınabilir. Mann-Conomy Güncellemesi'nde tanıtılmıştır, mağazadan eşya satın almak oyuncunun eşyanın düşmesini, işlemesi ya da takas ile alması yerine direkt olarak elde etmesini sağlar. Topluluk yapımı eşyalar satın alındığında eşyanın yapımcıları ödenen paranın belli bir oranını kazanır.

Eskiden Mann Co. Mağazası'ndan satın alınan eşyalar takas edilemezdi ve işlemede kullanılamazdı (Boya Kutusu gibi araçlar dışında). Fakat mağazadan alınan bonus eşyalar (tek ödemede yapılan 20$ harcamada verilen bonus eşyalar gibi, Mann Co. Mağazası Paketi tanıtılmadan önce) işlemede kullanılabiliyordu ve mağazadan alınan başka bir eşyaya Hediye Paketi kullanmak eşyayı takas edilebilir yapardı.

Şuanda Mann Co. Mağazası'ndan alınan bütün kozmetikler 21 Kasım 2012 Yaması'nden itibaren işlemede kullanılabilir.

Kutular

Ana madde: Mann Co. İkmal Kutusu

Mann Co. İkmal Kutusu Anahtarı sadece Mann Co. Mağazası'nda mevcuttur. Mann Co. İkmal Kutularından çıkan bütün eşyalar takasta kullanılabilir. Kutu açmak Olağandışı eşyaları, Garip silahları ve Garip Parçaları elde etmenin tek yoludur (takas dışında). Ayrıca başka niteliklerde belirli eşyalar sadece kutulardan elde edilebilir, Robotic Boogaloo eşyaları gibi. Her kutunun farklı bir seri numarası vardır ve her biri farklı bir grup eşya içerir.

İşleme

Ana madde: İşleme

Oyuncular istemediği veya aynısından iki tane olan eşyalar (silahlar gibi) kozmetik eşyalar, başka silahlar veya metallere dönüştürülebilir. Eşya işlemek için oyuncular işleme formüllerine uymalıdırlar. Eğer oyuncu bir formüle uymayan eşyaları birleştirirse yeni eşya oluşmaz ve kullandığı eşyalar oyuncunun çantasına geri döner.

Hediye etme

Oyuncular, başka oyunculardan hediye alarak yeni eşyalar elde edebilirler. Hediye Paketi aracı bir özel eşyanın diğer oyuncularla (çevrimdışı oyuncular da dahil) takas edilebilmesini sağlar. There are a number of other Bazı hediye araçları sunucudaki oyunculara eşyalar düşürür. Bazı araçlar da rastgele eşyalar düşürür.

Takas

Ana madde: Takas
Takas arayüzü.

Takas sistemi oyunculara kendi takas edilebilir eşyalarını başka oyuncularla takas edebilmesine imkan verir.

Promosyonlar

Ana madde: Promosyonel eşyalar

Bazı kozmetik eşyalar başka Steam oyunlarının promosyonu olarak dağıtılmıştır. Bunlardan bazıları Left 4 Dead 2, Sam & Max: The Devil's Playhouse, Alien Swarm, Worms Reloaded, Poker Night at the Inventory, Killing Floor, Monday Night Combat, Rift, Homefront, Total War: Shogun 2, Football Manager 2012'dir.

3 Şubat 2011 Yaması'nden itibaren promosyonel eşyalar Hakiki niteliktedir.

Etkinlikler

Bazı eşyalar etkinliklere özeldir; Hafif Derecede Rahatsız Edici Cadılar Bayramı Maskesi, Cadılar Bayramı Maskeleri, Altın İngiliz Anahtarı, Centilmenin Hizmet Madalyası ve Saxxy gibi, bunlar sadece özel zamanlarda elde edilebilir.

Düello

Ana madde: Düello Oyunu

Oyuncunun düello rozeti her seviye atladığında (kazanılan her 10 düello bir seviye atlatır) bir 5 kullanımlık Düello Oyunu ve silah, kozmetik eşya veya araç gibi bir rastgele düşme eşyası ile ödüllendirilir. Fakat İkmal Kutuları bu şekilde elde edilemez.

Topluluk Katkısı

Ayrıca bakınız: Steam Atölyesi

Topluluk eşyaları Valve tarafından önemli katkılarda bulunanlara verilir. Bu eşyalar harita veya model yapımcılarına (Steam Atölyesi ile), Valve'e çevirilerde yardım edenlere veya hataları tespit edenlere verilir. Ayrıca eşya yapımcılarına kendi eşyası El Yapımı nitelikte verilir (Steam Atölyesi ile veya Art Pass Yarışması gibi yarışmalar ile). Ayrıca Wiki Kepi, Team Fortress Wiki'ye önemli katkılarda bulunanlara ödüle olarak verilir.

Topluluk Pazarı

Ana madde: Steam Topluluk Pazarı

Oyuncular Steam Cüzdan'ındaki parasıyla Steam Topluluk Pazarı'ndan eşyalar satın alabilirler. Eşyalar Pazar ana sayfasından veya direkt olarak oyuncunun çantasından satılabilir. Şuanda sadece araçlar, Keyifli ve Robot Katili silahlar, Olağandışı ve Garip nitelikte kozmetik eşyalar, Killstreak Kit, Killstreak silahlar, Kimya Seti ve Klasik, Hakiki veya Lanetli nitelikte eşyalar pazarlanabilir. Pazarda eşya satarken, kişinin almak istediği kazancın %10'u fiyata ek olarak eklenir. Pazardan satın alınan eşyalar direkt olarak çantaya eklenir.

Emekli eşyalar

Ana maddeler: Emekli eşyalar listesi, Mann Co. İkmal Kutusu

Bazı eşyalar oyundan emekli olmuştur. Yani artık Mann Co. Mağazası'ndan satın alınamamakta, işleme ile elde edilememekte, eşya düşme sisteminden düşmemekte ve kutulardan Olağandışı nitelikte çıkarılamamaktadır. Bu eşyaları elde etmenin yolları takas ile alma, hediye olarak alma, Steam Topluluk Pazarı'ndan satın alma veya bu eşyaları kutudan çıkarmaktır.

Sınırlı

Sınırlı, işleme ile elde edilemeyen, eşya düşürme sistemi ile elde edilemeyen, kutulardan çıkarılamayan ve Mann Co. Mağazası'ndan satın alınamayan eşyalara verilen bir değerdir. Fakat bu eşyalar takas edilebilir ve Steam Topluluk Pazarı'nda listelenebilir.

Özellikler

Backpack Force-A-Nature.png
Nitelik
Seviye # Eşya
Normal değer
Pozitif değer
Negatif değer
Oyun içinde çanta ekranında görülen eşya bilgi paneli.

Seviyeler

Ana madde: Eşya seviyeleri

Team Fortress 2'deki eşyaların özel bir seviyesi veya rastgele verilmiş bir seviyesi vardır. Kozmetik eşyalara rastgele seviye verilir (birkaç istisna dışında), silahlara ise özel seviyeler verilir. Ayrıca metallerin, araçların ve eylem eşyalarına da özel seviyeler verilir.

Seviyeler oynanışı kesinlikle etkilemez. Scream Fortress Güncellemesi'nde eklenen bütün kozmetik eşyaların seviyeleri 31'dir, Cadılar Bayramı günü olan 31 Ekim'den gelir.

Nitelik

Ana maddeler: Eşya niteliği, Eşya niteliği dağıtımı

Eşya niteliği, bütün çanta eşyaları için olan bir kozmetik özelliktir. Niteliklerin her biri farklı yöntemlerle elde edilir ve niteliklerin her birinin eşyadaki isim rengi farklı olur. Örnek olarak Çifte gibi varsayılan silahlar "Normal" niteliğindedir ve isimlerinin rengi gridir. Horseless Headless Horsemann'in Kelle Alıcısı gibi Olağandışı eşyalar 'Olağandışı' ön ekini alırlar ve isminin rengi mordur. Items acquired before the Mann-Conomy Güncellemesi'nden önce elde edilen eşyalar Klasik ön ekini alırlar ve isminin rengi mavidir.

Değerler

Ayrıca bakınız: Eşya değerleri listesi

Değerler; eşyanın sahip olduğu normal, pozitif veya negatif özelliklerdir. Negatif değerler eşyanın olumsuz yanlarıdır, pozitif değerler eşyanın olumlu yanlarıdır ve normal değerler işe eşyanın negatif veya pozitif olmayan özellikleridir ve eşyanın kendine özgü değeridir.

Özelleştirme

Ana maddeler: Boya Kutusu, İsim Etiketi, Açıklama Etiketi, Çıkartma Aracı, Garip Parça, Garip Filtre
Backpack Scattergun.png
Çifte
Seviye 1 Çifte
+ Name Tag

Description Tag
=
Backpack Scattergun.png
"İsmi özelleştirilmiş silah"
Seviye 1 Çifte
"Özelleştirilmiş açıklama!"
İsim ve Açıklama etiketleri oyunculara eşyalarının ismini ve açıklamasını değiştirebilmesine imkan sağlar. Ayrıca bu değişiklikleri başka oyuncular da görebilir.
Backpack Brigade Helm.png
İtfaiyeci Kaskı
Seviye 50
+ Item icon Paint Can 729E42.png =
Paint Splat 729E42.png
Backpack Brigade Helm.png
İtfaiyeci Kaskı
Seviye 50
Boya Kutusu oyuncunun eşyaların rengini değiştirebilmesine imkan sağlar. Şuanda Boya Kutusu sadece belirli kozmetik eşyalara uygulanabilmektedir, fakat Valve gelecekte bu özelliğin silahlar için de olabileceğini belirtmiştir.[1]
Backpack Conscientious Objector.png
Bilinçli Muhalif
Seviye 25 Tabela
+ Item icon Decal Tool.png =
Backpack Conscientious Objector.png
Bilinçli Muhalif
Seviye 25 Tabela
Çıkartma Aracı; Zarafet! Fotoğraf Rozeti, Takım Gururu veya Bilinçli Muhalif'e istenilen bir resmi uygulamaya imkan verir.
Backpack Rocket Launcher.png
Garip Roketatar
Garip Roketatar - Leşler: 5
+ Backpack Strange Part Airborne Enemies Killed.png =
Backpack Rocket Launcher.png
Garip Roketatar
Garip Roketatar - Leşler: 5
(Havada Öldürülen Düşmanlar: 0)
Garip Parçalar, oyuncunun Garip silahına azami 3 ek gariplik istatistiği ekler.
Backpack Rocket Launcher.png
Garip Roketatar
Garip Roketatar - Leşler: 5
+ Backpack Strange Filter - Yukon (Community).png =
Backpack Rocket Launcher.png
Garip Kanadalı Roketatar
Garip Roketatar - Leşler: 5
Garip Filtre, Garip silaha eklenerek ve bir istatistik seçerek o istatistiği sadece belirli bir harita oynandığında takip edilebilmesi şeklinde sınırlandırır. Ek olarak silaha seçilen haritayla ilgili bir ön ek ekler.

Çanta

Ana madde: Çanta

Çantada oyuncunun elde ettiği bütün eşyalar depolanır. Normalde çantada 50 yuva bulunur. Ücretli hesaba geçildiğinde ise çanta 300 yuvaya çıkar (her biri 50 yuvalık 6 sayfa). Çanta Genişletici kullanılarak çantaya ek yuva eklenebilir, eklenebilecek yuva sayısı en fazla 2000'dir (40 sayfa).

Görünüm

Oyun içinde diğer oyuncuların eşyalarını, eşyalarının boya renklerini, nadirliğini, ismini ve açıklamasını görmenin iki yolu vardır: İlk yol ölümden sonra bakmaktır, ölüm kamerası oyuncu öldükten sonra oyuncuyu öldüreni ve öldürenin varsayılan olmayan silahının bütün bilgilerini gösterir. İkinci yol ise takım arkadaşının yanına gelip fareyi takım arkadaşına tutarak F tuşuna basmaktır. Bu şekilde her F tuşuna basıldığında oyuncunun varsayılan olmayan bir eşyası ekranda gözükür.

Hatalar

  • Bazen kozmetik eşyalar ve belirli başka eşyalar (Jiletsırt gibi savaşta kullanılmayan eşyalar) oyuncunun bedenindeki pozisyonunda havada asılı kalır. Bazen bu eşyalar izleyicilere de asılı kalabilir.

Kaynakça