Przedmioty

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Ten artykuł odnosi się wyłącznie do przedmiotów występujących w Team Fortress 2. Dla przedmiotów, które można podnieść, jak apteczki, paczki z amunicją i metal, zobacz artykuł Znajdźki.


Położę to w moim pokoju trofeów razem z innymi.
Skaut, odblokowując swój trzeci przedmiot.


Przedmiotami w Team Fortress 2 są obiekty, które mogą być zdobywane i używane przez graczy podczas gry. Z nielicznymi wyjątkami, bronie są jedynymi przedmiotami, które bezpośrednio wpływają na rozgrywkę. Wszystkie inne przedmioty są tylko kosmetycznymi dodatkami.


Rodzaje przedmiotów

Przedmioty są podzielone na 5 kategorii:

Rocket Launcher Vintage Tyrolean Paint Can Dueling Mini-Game Director's Vision
Uzbrojenie Przedmioty ozdobne Narzędzia Przedmioty działania Drwiny

Daty dodania

Osobny artykuł: Harmonogram wprowadzenia przedmiotów

Zdobywanie przedmiotów

System losowych przedmiotów

Osobny artykuł: System losowych przedmiotów

Najpopularniejszym sposobem zdobywania przedmiotów jest system losowych przedmiotów: po pewnym czasie gry (gracz nie może być nieaktywny), system wręczy graczowi losowy przedmiot, który automatycznie pojawia się w jego plecaku, a informacja o tym ukazuje się z menu głównym i na serwerze, na którym gracz obecnie się znajduje. Przedmioty, które można uzyskać poprzez ten system to bronie, Skrzynie, pewne przedmioty kosmetyczne oraz narzędzia. W tygodniu jest określona ilość czasu, w którym gracz ma szansę na otrzymanie przedmiotu; po jego przekroczeniu, przedmioty przestają wypadać do następnego tygodnia, kiedy to system jest resetowany.

Osiągnięcia

Osobny artykuł: Osiągnięcia

Był to pierwotny sposób na zdobywanie przedmiotów. Każda klasa posiada własne osiągnięcia, a jeśli zdobędzie się ich określoną ilość, odblokowywane było dodatkowe osiągnięcie zwane Kamieniem Milowym. Zdobycie ich skutkowało otrzymaniem przez gracza zestawu przedmiotów dla danej klasy (Kanonierek nie można było tak zdobyć). Przedmioty te można było otrzymać tylko raz; nawet po zresetowaniu statystyk było to niemożliwe. Poza Kamieniami Milowymi, jest kilka innych osiągnięć gwarantujących zdobycie przez gracza jakiegoś przedmiotu; np. aby zdobyć Upiorny Cylinder trzeba odblokować Twój własny cylinder. Dodatkowo niektóre przedmioty promocyjne wymagają zdobycia jakiegoś osiągnięcia w innej grze Steam.

Kupowanie

Osobny artykuł: Sklep Mann Co.

Przedmioty, które można kupić w Sklepie Mann Co., kupowane są z funduszy gracza z jego Portfela Steam. Sklep został ukazany w Aktualizacji mann-konomi, jako jedna z alternatyw w zdobywaniu przedmiotów, znacznie szybsza niż czekanie na znalezienie, wytworzenie lub wymienienie. Twórcy przedmiotów stworzonych przez społeczność otrzymują pieniądze, jeśli ktoś kupi stworzone przez nich przedmioty.

W przeszłości przedmioty zakupione w Sklepie Mann Co. były niewymienialne i nie mogły zostać użyte jako składnik w wytwarzaniu (poza narzędziami, takimi jak Puszka z farbą). Jednakże przedmioty uzyskane ze Sklepu jako bonus (np. ten po wydaniu minimum 20$ w jednorazowej transakcji, jeszcze przed wprowadzeniem do gry Paczki ze Sklepu Mann Co.) można było przetwarzać i używać na nich Zestawu do pakowania, aby można były nimi się wymieniać.

Od czasu, gdy w życiu weszła Aktualizacja z 21 listopada 2012, wszystkie przedmioty zakupione w Sklepie Mann Co. można przetwarzać.

Skrzynki

Osobny artykuł: Skrzynka Mann Co.

Klucze do Skrzyń Mann Co. są dostępne tylko w Sklepie Mann Co., a służą do otwierania Skrzynek Mann Co. Każdy przedmiot otwarty ze Skrzynek podlega wymianie. Przedmioty z jakością Nietypowy Okaz lub Kuriozum mogą zostać zdobyte tylko ze Skrzynek.

Wytwarzanie

Osobny artykuł: Wytwarzanie

Gracze mogą przetwarzać niepożądane lub zdublowane przedmioty (takie jak bronie) na inne, tj. czapki lub metal.

Do wytworzenia jakiegokolwiek przedmiotu, musi zostać użyty konkretny plan wytwarzania. Jeśli gracz spróbuje wytworzyć przedmiot za pomocą nieprawidłowego przepisu, nie uzyska nic nowego, a żadne przedmioty nie zostaną przy tym utracone.

Prezenty

Osobne artykuły: Zestaw do pakowania, Sekretny Saxton, Fura prezentów

Gracze mogą również otrzymywać przedmioty poprzez prezenty. Zestaw do pakowania umożliwia zapakowanie przedmiotów, nawet tych które są niewymienialne, by mogły zostać wymienione z innymi graczami (również z graczami offline). Sekretny Saxton i Fura prezentów dają losowe przedmioty graczom na serwerze.

Wymiana

Osobny artykuł: Wymiana
Interfejs wymiany.

System wymiany umożliwia graczom wymianę przedmiotów. Obecnie jest to jedyny sposób, aby zdobyć przedmioty z jakością Klasyk.

Promocje

Osobny artykuł: Przedmioty promocyjne

Niektóre czapki, przedmioty dodatkowe oraz bronie są rozdawane graczom w formie promocyjnej z gier Steam, np. z Left 4 Dead 2, Sam & Max: The Devil's Playhouse, Alien Swarm, Worms Reloaded, Poker Night at the Inventory (angielski), Killing Floor, Monday Night Combat, RIFT, Homefront, Total War: Shogun 2 i Football Manager 2012.

Wydarzenia

Istnieje kilka przedmiotów, które można było zdobyć tylko w pewnym okresie czasu. Są to np.: Lekko Niepokojąca Maska Halloweenowa, Maski Halloweenowe, Złoty Kluczy i Dżentelmeński Medal za Zasługi.

Pojedynki

Osobny artykuł: Minigra - Pojedynek

Za każdym razem, gdy poziom odznaki wygranych pojedynków się podnosi (co dziesięć wygranych pojedynków), gracz otrzymuje niezużytą Minigrę - Pojedynek oraz losowy przedmiot, którym może być każdy przedmiot normalnie dostępny poprzez system losowych przedmiotów (poza Skrzyniami).

Kontrybucja społeczności

Zobacz też: Warsztat Steam

Przedmioty społeczności są wręczane przez Valve graczom za ich wyjątkowy wkład w grę. Pierwotnie przyznawano je tym, którzy stworzyli najlepsze mapy lub modele (i dodali je do Warsztatu Steam), za pomoc Valve w tłumaczeniu Steam lub TF2 oraz znajdowanie błędów w grze. Przedmioty społeczności przyznaje się również w innym przypadku: przedmioty w wersji Autora wręcza się graczom, których przedmiot został dodany do gry; Czapka Wiki jest nagrodą dla graczy, którzy przysłużyli się tworzeniu Oficjalnej Team Fortress Wiki.

Rynek społeczności

Osobny artykuł: Rynek Społeczności Steam

Gracze mogą kupować przedmioty z Rynku społeczności za fundusze znajdujące się w ich portfelach Steam. Przedmioty można sprzedawać z głównej strony Rynku lub bezpośrednio z plecaka gracza. Aktualnie sprzedawać można narzędzia, bronie świąteczne i Robobójcy, przedmioty kosmetyczne w jakości Nietypowy Okaz i Kuriozum, Zestawy Serii Zabójstw i ich Wytwarzacze, bronie z włączoną serią zabójstw, Zestawy Chemika oraz przedmioty w jakości Klasyk, Oryginał lub Nawiedzony. Sprzedając przedmiot na Rynku, do kwoty sprzedaży doliczane jest jej 10%. Każdy przedmiot zakupiony na Rynku jest natychmiastowo dodawany do ekwipunku kupującego, a odpowiednia kwota – zabierana z portfela Steam.

Wycofane przedmioty

Osobne artykuły: Lista wycofanych przedmiotów, Skrzynka Mann Co.

Pewne przedmioty został wycofane z dystrybucji w grze, czyli nie można ich uzyskać poprzez Sklep Mann Co., wytwarzanie, system losowych przedmiotów lub w jakości Nietypowy Okaz z otwartej skrzyni. Jedynym sposobem na uzyskanie takich przedmiotów jest wymiana, otrzymanie ich jako prezent, zakup na Rynku Społeczności Steam lub, jeśli chodzi o wycofany in przedmiot kosmetyczny, otworzenie ich ze skrzyń, które je posiadają.

Limitowane przedmioty (Białe Kruki)

Przedmioty, których nie można już zdobyć poprzez wytwarzanie, system losowych przedmiotów, skrzynie (chyba że ich numer znajduje się na liście poniżej) lub poprzez zakup w Sklepie Mann Co. nazywane się Białymi Krukami. Te, które można wymieniać, można również wystawić na sprzedaż na Rynku Społeczności Steam.

Charakterystyka

Backpack Force-A-Nature.png
Jakość
Przedmiot poziomu #
Atrybut neutralny
Atrybut pozytywny
Atrybut negatywny
Okno statystyk broni ukazujące w ekwipunku w grze.

Poziomy

Osobny artykuł: Poziomy przedmiotów

Każdy przedmiot w Team Fortress 2 posiada przydzielony poziom (konkretny lub losowo generowany). Czapki posiadają losowe poziomy (poza kilkoma wyjątkami), a bronie – konkretny (w zależności od jej rodzaju). Metal, narzędzia i przedmioty działania również posiadają z góry narzucony poziom.

Poziomy są własnością czysto kosmetyczną i nie wpływają w żaden sposób na grę. Czapki wydane podczas Aktualizacji Scream Fortress posiadają poziom 31, ze względu na datę obchodzenia Halloween (31 października).

Jakość

Osobny artykuł: Jakość przedmiotów

Jakość przedmiotów jest kosmetyczną wartością dla wszystkich przedmiotów w plecaku. Jakość jest wybierana na podstawie tego, kiedy i jak przedmiot został zdobyty, identyfikowana jest przez kolor w nazwie przedmiotu i wygląd w plecaku. Na przykład domyślne bronie, takie jak jak Dubeltówka, są jakości standardowej (szary kolor), Nietypowe Okazy, jak Ścinacz Głów Bezkonnego Bezgłowego Jeźdźca, posiadają fioletowy przedrostek „Nietypowy”. Przedmioty zdobyte przed Aktualizacją Mann-Konomii posiadają niebieską nazwę i przedrostek „Klasyk”.

Atrybuty

Zobacz też: Lista atrybutów przedmiotów

Atrybuty to właściwości i efekty przedmiotów. Atrybut może być neutralny, pozytywny lub negatywny. Negatywnym atrybutem jest taki, który szkodzi noszącemu; pozytywny to taki, dzięki któremu noszący coś zyskuje; neutralny to taki, który nie wpływa niespecjalnie coś utrudnia noszącemu lub ułatwia.

Modyfikowanie

Osobne artykuły: Puszka z farbą, Etykieta z nazwą, Etykieta z opisem, Naklejka, Zestaw serii zabójstw, Dekorator, Uniezwyklacz, Kuriozonator, Kuriozalna część, Strange Filter/pl, Narzędzie przekazujące statystykę kuriozum
Backpack Scattergun.png
Dubeltówka
Dubeltówka poziomu 1
+ Name Tag
+
Description Tag
=
Backpack Scattergun.png
"Dowolnie nazwana broń"
Dubeltówka poziomu 1
""Wybrany opis!""
Etykieta z nazwą i z opisem pozwalają graczowi zmienić opisy i nazwy jego przedmiotów; zmiany są widoczne dla innych graczy.
Backpack Brigade Helm.png
Hełm brygadzisty
Nakrycie głowy poziomu 50
+ Puszka z farbą: Niezaprzeczalnie Zielony =
Paint Splat 729E42.png
Backpack Brigade Helm.png
Hełm brygadzisty
Nakrycie głowy poziomu 50
Puszka z farbą pozwala zmienić kolor większości przedmiotów kosmetycznych.
Backpack Conscientious Objector.png
Obdżektor
Znak poziomu 25
+ Naklejka
+
Naklejka
(Dowolny obraz)
=
Paint Splat Decal.png
Backpack Conscientious Objector.png
Obdżektor
Znak poziomu 25
Naklejka pozwala dodać niestandardowy obrazek do Przypinek!, Odznaki ze Zdjęciem, Dumy Klanu lub Obżektora.
Backpack Flare Gun.png
Pistolet sygnałowy
Pistolet sygnałowy poziomu 10
Trafienia krytyczne, gdy cel płonie
+ Zestaw z serią zabójstw: Pistolet sygnałowy =
Backpack Flare Gun.png
Pistolet sygnałowy z serią zabójstw
Pistolet sygnałowy poziomu 10
Trafienia krytyczne, gdy cel płonie
Aktywne serie zabójstw
Zestawy z serią zabójstw mogą zostać użyte na broni w celu dodania licznika serii, ogłaszania serii zabójstw na serwerze czy dodania dodatkowych efektów, w zalezności od rodzaju zestawu.
Backpack Tomislav.png
Tomisław
Minigun poziomu 5
+ Dekorator Siły Charakteru i Śniątecznego Fatum =
Backpack Festivized Tomislav.png
Tomisław z dekoracjami
Minigun poziomu 5
Dekorator może zostać użyty na broni, aby zmienić ją w wariant świąteczny. Dodaje on do modelu broni lampki świąteczne.
Backpack Fubar Fanfare.png
Drwina: Fanfara defetysty
Drwina specjalna poziomu 1-100
"Wolność nie jest darmowa, łachudry! Zgadnijcie cenę! Źle! Zbyt wysoka! Wolność nie jest AŻ TAK droga!”"
+ Uniezwyklacz =
Viewmode unusual.png
Backpack Fubar Fanfare.png
Drwina: Fanfara defetysty (nietypowy okaz)
Drwina specjalna poziomu 1-100
★ Nietypowy efekt: Fajerwerki
"Wolność nie jest darmowa, łachudry! Zgadnijcie cenę! Źle! Zbyt wysoka! Wolność nie jest AŻ TAK droga!”"
Uniezwyklacz może zostać użyty w celu ulepszenia drwiny do jakości Nietypowy Okaz. Drwina otrzyma wówczas losowy efekt, dostępny z puli wyświetlanej w opisie narzędzia.
Backpack Pretty Boy's Pocket Pistol.png
Poręczny pistolet Pretty Boya
Pistolet poziomu 10
+ Kuriozonator =
Viewmode strange.png
Backpack Pretty Boy's Pocket Pistol.png
Poręczny pistolet Pretty Boya kuriozum
Pistolet kuriozum - Zabójstw: 0
Kuriozonator może zostać użyty w celu ulepszenia przedmiotu do jakości Kuriozum. Atrybuty, takie jak własna nazwa i opis zostaną zachowane. W przypadku Patelni, do jej ulepszenia wymagana jest Kuriozalna słonina. Bronie stopnia cywil również mogą zostać ulepszone do jakości kuriozum za pomocą Licznika statystyki broni stopnia cywil
Viewmode strange.png
Backpack Rocket Launcher.png
Wyrzutnia rakiet kuriozum
Wyrzutnia rakiet kuriozum - Zabójstw: 5
+ Kuriozalna część: Wrogowie zabici w powietrzu =
Viewmode strange.png
Backpack Rocket Launcher.png
Wyrzutnia rakiet kuriozum
Wyrzutnia rakiet kuriozum - Zabójstw: 5
(Zabitych wrogów w powietrzu: 0)
Do jednej broni kuriozum, można dodać maksymalnie trzy kuriozalne części.
Viewmode strange.png
Backpack Rocket Launcher.png
Wyrzutnia rakiet kuriozum
Wyrzutnia rakiet kuriozum - Zabójstw: 5
+ Kuriozalny filtr: Yukon (społeczności) =
Viewmode strange.png
Backpack Rocket Launcher.png
Wyrzutnia rakiet
Wyrzutnia rakiet kuriozum - Zabójstw: 5
Kuriozalny filtr może zostać dodany do broni Kuriozum, w celu dodatkowego liczenia zabójstw na konkretnej mapie.
Viewmode strange.png
Backpack Rocket Launcher.png
Wyrzutnia rakiet zawodowy zabijaka
Wyrzutnia rakiet zawodowy zabijaka - Zabójstw: 212

+

Viewmode strange.png
Backpack Black Box.png
Czarna skrzynka kuriozum
Wyrzutnia rakiet kuriozum - Zabójstw: 0
+ Narzędzie przekazujące statystykę kuriozum =
Viewmode strange.png
Backpack Rocket Launcher.png
Wyrzutnia rakiet kuriozum
Wyrzutnia rakiet kuriozum - Zabójstw: 0

+

Viewmode strange.png
Backpack Black Box.png
Czarna skrzynka zawodowy zabijaka
Wyrzutnia rakiet zawodowy zabijaka - Zabójstw: 212
Narzędzie przekazujące statystykę kuriozum może zostać użyte w celu przeniesienia statystyk pomiędzy dwoma przedmiotami kuriozum, tego samego rodzaju. Statystyki kuriozalnej części również mogą zostać przeniesienione, pod warunkiem, że obie bronie używane podczas przenoszenia posiadają tą samą część.

Plecak

Osobny artykuł: Plecak

W plecaku znajdują się wszystkie przedmioty zdobyte przez gracza. Domyślnie, każdy plecak konta darmowego ma tylko 50 miejsc, a konta premium aż 300 (6 stron, każda po 50 miejsc). Dodatkowo, można zwiększyć te liczby do 2000 miejsc (40 stron) za pomocą Rozszerzacza Plecaka.

Widoczność

Istnieją dwa sposoby, dzięki którym gracze będą mogli widzieć przedmioty innych graczy (tyczy się to kolorów, na które ewentualnie się pomalowane) oraz niestandardowych nazw i opisów). Pierwszym sposobem jest migawka. Drugim – „inspekcja”, czyli najechanie celownikiem na towarzysza z drużyny i wciśnięcie odpowiedniego klawisza (domyślnie F).

Błędy

Odniesiena