Soutěžní Hry

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Souboj na Badlands v standardní soutěžní hře.


Major League!
The Scout


Soutěžní hry odkazují na organizovanou hru, uskutečněnou za účelem zábavy skrze vynikající hry, trénované týmové spolupráce a sebe-zdokonalení, zejména v ligovém prostředí.

Formát

Zhlédněte také: Standardní soutěžní formát

Všechny soutěžní hry jsou založeny na následujících zásadách:

  • Členové týmu jsou vybráni před zahájením zápasu.
  • Hráči využívají hlasovou komunikaci k rychlému předávání informací.
  • Oba týmy mají stejný, předem dohodnuty počet hráčů.

Dále je zde mnoho dalších rozdílů a rozlišení mezi ligami, sezónami a komunitami. Obvykle a nejčastěji se soutěžní zápasy v TF2 řídí standardním soutěžním formátem, který limituje počet tříd, 6 hráčů na tým a určitě herní nastavení k podpoření rovnováhy a potlačení ovlivnitelnosti šancí. Všechny z největších TF2 lig a PUG komunit následují standardní formát se svými specifickými pravidly. Některé menší ligy mají specializované formáty, jako je Highlander, kde oba týmy využívají všech tříd.

Nejpopulárnější soutěž je šest na šest, kde se jedná, jak již jméno napovídá, o dva týmy po šesti hráčích, bojujících o získání více bodu. V Americe se bere první tým, který získá pět bodů jako automatický vítěz, se změnou barev po třetím kole, kdežto v Evropě je vítěz ten tým, který získá bodový rozdíl pěti nebo více za 3O minut.

Soutěžní scéna si oblíbila 5 bodové mapy, jako jsou Badlands a Granary. Jsou využívány také neoficiální mapy, jako Snakewater. Ostatní mapy se formáty jako Attack/Defense a Capture-the-Flag jsou využívány ojediněle; nejvíce pak mapy jako Gravelpit a Turbine.

Dynamika

Původní článek: Competitive dynamics
Zhlédněte také: Soutěž

Z jedinečného formátu a nastavení soutěží vznikly vzory a protokoly, vedoucí k rozlišení herní dynamiky od nesoutěžních her.

  • V soutěžích se staly určité dynamiky standardními, jedna z nejznačnějších se roll-outs, která je používána i ve veřejných hrách. Základní idea roll-outu je dostat se na střední control point co nejrychleji pomocí rocket a sticky jumpů. Výměnou zdraví se hráč snaží dostat do středu rychle, aby mohl odvrátit útok druhého týmu.
  • Soutěžní zápasy Team Fortress 2 stojí na Überchargi, Medici obou týmu si musí hlídat ÜberCharge a nepřátelské Medicy jak jen můžou. Protože pokud nemá tým ÜberCharge, jsou zranitelní a nemůžou se protlačit přes nepřátelský tým a zachránit členy týmu s nízkým zdravím.
  • Tým je rozdělen do menších oddílu, kombo a křídla. Kombo se skládá z Medica, Soldiera a Demomana, kdežto křídla se skládají ze Scoutů a tuláka, který přebíhá od komba ke křídlům.

Třídy

Zhlédněte také: Standardní soutěžní řazení a Třídy (soutěžní)

Třídy jsou používány zčásti jinak než ve veřejných hrách. Menší velikost týmů, zvýšená koordinace, limity tříd a zamezení zpomalování map, zapříčiní rozdílné použití tříd z mnoha různých důvodů a pro rozdílné doby, než by mohl hráč očekáváš ve veřejných hrách. Obvyklý, nebo standardní nastavení pro soutěžní týmy (často uváděn jako "Cookie Cutter") se skládá z dvou Soldierů, jednoho Demomanů, dvou Scoutů a jednoho Medica. Jakákoliv další třída je uváděná jako pomocná třída. Díky rozdílnému stylu hry, je níže uvedena soutěžní verze článku každé třídy:

Scout
Leaderboard class scout.png
Soldier
Leaderboard class soldier.png
Pyro
Leaderboard class pyro.png
Demoman
Leaderboard class demoman.png
Heavy
Leaderboard class heavy.png
Engineer
Leaderboard class engineer.png
Medic
Leaderboard class medic.png
Sniper
Leaderboard class sniper.png
Spy
Leaderboard class spy.png

Omezení Zbraní

Mimo několik soutěžních lig, jsou na předměty stanoveny omezení, tak aby týmy a zápasy byly vybalancovány. Pro seznam omezení zbraní v určitých ligách zhlédněte Soutěžní omezení předmětů.

Mapy

Většina soutěžních zápasů je hrána na 5 bodových mapách, existují však i výjimky (nejznámější Gravel Pit, Turbine, a Viaduct). Využitím standardního formátu a nastavení na těchto mapách, způsobuje nové taktiky a strategie. O kterýchs si můžete přečíst níže:

Organizace

Evropa nebo Celosvětová

Severní Amerika

Evropa

Asie

Oceánie

Specifické Země


Každá z těchto lig většinou využívá Standardní soutěžní formát, avšak některé z nich hostují Highlander, 7v7 a 1v1 soutěže. CommFT a VanillaTF2 jsou známé portály, které zveřejňují současné události týkající se soutěží v TF2 v Severní Americe a Evropě. Další populární místo pro diskuze o soutěžích v Severní Americe je GotFrag.

Další informace

  • Pokud vás zajímá soutěžní liga a nevíte kde byste začali, příručky mohou být nalezeny zde.