Strzał w powietrzu

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Screamin' Eagles!
Żołnierz na temat posyłania w powietrze wroga na pewną śmierć
Żołnierz trafia rakietowo-skaczącego Żołnierza w locie, by pozbawić go możliwości dalszego wznoszenia. W idealnej sytuacji gracz poszedłby za ciosem, wymierzając 2-3 strzały ze Strzelby podczas spowolnionego upadku wrogiego Żołnierza.

Strzał w powietrzu, znane również jako Aerial, Midair czy też Middie, następuje gdy gracz strzela i/lub zabija przeciwnika przemieszczającego się w powietrzu. Jest to taktyka możliwa do wykonania przez prawie każdą klasę by zapobiec dalszemu wznoszeniu przeciwnika i zmienić ich w łatwiejsze cele. Odrzut z twojego ataku zniweluje postępujące przyspieszenie pionowe i najpewniej zmusi ich do updaku, ułatwiając ci atak.

Strzały z powietrza

Żołnierz

Demonstracja gry Żołnierzem

Z powodu powolnej prędkości pocisku Wyrzutni rakiet Żołnierza, celne ustrzelenie przeciwnika może być bardzo trudne. Udane trafienie lecącego celu wymaga od gracza doskonałej percepcji i wyczucia, gdyż musi on natychmiast wiedzieć, gdzie przeciwnik będzie się znajdował w momencie gdy rakieta do niego dotrze, licząc na bespośredni kontakt i zabicie/zadanie obrażeń.

Wyrzutnia rakiet nie jest jednak jedynym sposobem Żołnierza na wykonanie aeriala. Skoki z wykorzystaniem ładunków wybuchowych można powstrzymać Strzelbą by oszczędzić amunicję Wyrzutni rakiet. Doświadczeni gracze mają tendencję do wynoszenia przeciwnika w powietrze pojedynczą rakietą, a następnie zasypywania ich strzałami Strzelby. Rezerwista idzie o krok dalej, zadając mini-krytyki fruwającym przeciwnikom przez 3 sekundy od schowania Wyrzutni rakiet.

Strzały w powietrzu mają krytyczne znaczenie dla jednej z głównych broni dostępnej Żołnierzowi - Celnego Strzału. Ta wyrzutnia rakiet zadaje mini-krytyki celom wyniesionym w górę poprzez eksplozje. Ten efekt nie dotyczy wrogów wyrzuconych w powietrze za pomocą innych środków. Jednakże pomijając to, szybsza prędkość pocisku Celnego Strzału oraz Wyrzutni Wolności czynią je niesłychanie użytecznymi narzędziami dla każdego Żołnierza starającego się o skuteczny strzał w powietrzu.

Pyro

Demonstracja aeriala z wykorzystaniem odbitej rakiety

Pyro potrafi wykonać aerial za pomocą sprzężonego powietrza, naciskając klawisz ataku alternatywnego (domyślnie: prawy przycisk myszy) używając dowolnego Miotacza ognia, lub wystrzeliwując flarę z Pistoletu Sygnałowego. Zrobienie strzału w powietrzu za pomocą sprzężonego powietrza nie jest łatwe i zazwyczaj sytuacyjne. Gdy zdarza się aerial za pomocą sprężonego powietrza, przeciwnik strzela w kierunku Pyro z powietrza. Pyro deflektuje rakietę lub granat, przekierowywując pocisk by przeciął trasę lotu wroga. Jest również możliwe, by Pyro odbił jeden pocisk, kierując go pod stopy przeciwnika, wybił go do góry i odbił drugi pocisk prosto w lecącego przeciwnika.

Strzały w powietrzu z wykorzystaniem Pistoletu Sygnałowego są znacznie mniej skomplikowane w porównaniu do strategii odbijania pocisków, a w dodatku oferują możliwość zapalenia przeciwników i wykonania trafienia krytycznego na płonących celach. Ponieważ wróg będzie się palił po lądowaniu, gracze trzymający Poskramiacz Płomieni mają szansę dorzucenia gwarantowanego trafienia krytycznego. Jeżeli w pobliżu znajduje się woda lub apteczka, twój wróg prawdopodobnie spróbuje tam wylądować.

Jeśli jednak nie ma ani wody, ani apteczek, wróg zwykle porzuci swój tor lotu i zawróci. Przeciwnik najprawdopodobniej stracił sporo punktów życia od rakietowego skoku, obrażeń od upadku i ognia. Zasięg Pistoletu Sygnałowego i gwarantowane krytyczne trafienie na płonących celach są użyteczne by dokończyć dzieła zanim uda mu się uciec do Medyka.

Demoman

Zarówno Granatnik, jak i Wyrzutnia bomb samoprzylepnych wystrzeliwują swe pociski parabolicznie. Podczas gdy Granatnik ma pewne podobieństwa do Wyrzutni rakiet jeśli chodzi o statystyki i funkcję, krzywizna którą zatacza pocisk przelatujący przez powietrze stwarza pokaźną barierę poziomu trudności; wyuczenie się różnic pomiędzy tymi dwoma zajmie graczowi pewną ilość czasu. Granat leci z prędkością około 1065 Jednostek Hammera na sekundę, i ulegnie detonacji w dwóch przypadkach; albo po bezpośrednim kontakcie z wrogiem lub po określonym czasie po pierwszym kontakcie z otoczeniem.

Przeciwnie, bomba samoprzylepna jest w miarę ciężka, uzyskując prędkość 805 jednostek na sekundę. Wyrzutnia bomb samoprzylepnych może ładować pociski, podobnie jak to ma miejsce w przypadku Łowcy. Podczas gdy Demoman nie traci prędkości podczas ładowania, Wyrzutnia bomb samoprzylepnych może trzymać ładunek jedynie przez krótką chwilę. Jej zamiennik, Szkocki Opór wydłuża okres przygotowawczy pocisku.

Choć wprawdzie trudniejsze by strzelić w czasie niż granat, jest całkiem możliwe wykonywanie strzałów w powietrzu bombami samoprzylepnymi detonując je w locie. Nie muszą one dotknąć przeciwnika by zadać obrażenia i mają potężny odrzut.

Pomimo ich mocy, Wyrzutnia bomb samoprzylepnych jest dość powolna, a Demoman stojący przed szybko zbliżającym się przeciwnikiem miałby większe szanse używając Granatnika. Jeśli wróg pokaźnie ściął dystans, Demoman powinien raczej wykorzystać swą broń ręczną do ataku, jako że zasięg eksplozji z broni głównej lub drugorzędnej zadałby obrażenia zarówno celowi, jak i jemu.

Inżynier

Z pomocą Poskramiacza, Inżynier ma pod ręką rakiety z jego maksymalnie ulepszonego Działka strażniczego. Choć Działko strażnicze zawsze było wartościową kontrą na lecące cele, jego limitowany zasięg miał często wpływ na efektywność i pozostawiał Inżyniera bez możliwości ataku na cele priorytetowe w razie zmasowanego ataku.

Z racji manualnej kontroli Poskramiaczem Inżynier może zadecydować, na kim skupi swój ogień. W ogólnym rozumowaniu zasady są podobne do tych odnoszących sie do strzelania z Wyrzutni rakiet. Patrz na trajektorię wrogów i czekaj na moment, gdy zaczną upadać, celując w miejsce gdzie wylądują. Tak jak to jest z każdym innym bardziej zaawansowanym manewrem - trening czyni mistrza.

Poskramiacz oferuje plus, którego pozbawione są Wyrzutnia rakiet i Granatnik: laser ułatwiający celowanie. Dzięki niemu zawsze możesz przewidzieć jak poleci twoja rakieta. Pamiętaj jednak, że laser jest widoczny zarówno dla ciebie, jak i dla przeciwnika.

Snajper

Demonstracja aeriala z użyciem Karabinu Snajperskiego

Uzbrojony w lunetę Karabinu Snajperskiego, zorientowany Snajper jest w stanie zatrzymać większość przelatujących celów. Z reguły strzał z użyciem lunety w tors lub w głowę powstrzyma ich przed zbliżeniem się do ciebie z góry. Wrogowie musieli uzyskać nieco obrażeń by osiągnąć taką wysokość, więc pojedynczy strzał z twej lunety nie tylko ich zatrzyma, lecz prawie na pewno zmusi ich do ucieczki w kierunku Medyka lub bazy.

Choć mniejszy i zwinniejszy, Skaut nie musi stanowić problemu dla spostrzegawczego Snajpera. Przyglądaj się jego skokom, zwracając uwagę na moment, gdy Skaut pozostawia za nogami smugę dymu. Jest to wizualna reprezentacja faktu, że właśnie wykorzystał swą zdolność podwójnego skoku i nie będzie w stanie uniknąć twego strzału. Najedź lunetą na punkt, gdzie twój przeciwnik bedzie: pozwól mu samemu wlecieć w twe sidła, zamiast starając sie za nim nadążyć.

Udane wykonanie aeriala Łowcą utrudniają zmiany mocy i kształtu paraboli strzały zależą od czasu ładowania. Może to być przyczyną lekko nieprzewidywalnych pocisków, płytkiej trasie lotu i większej mocy ataku w porównaniu z Karabinem Snajperskim. Pojedyncza, maksymalnie naładowana strzała w ciało zwykle wystarczy do zabicia średniej wielkości klasy, takiej jak Demoman czy Pyro.

Jak się bronić

Jako że strzał w powietrzu ma postawić przeciwnika w sytuacji, gdzie nie będzie mógł się bronić przed nadchodzącymi pociskami, uniknięcie ataku jest dość trudne. Chociaż gracze mogą przyjąć obrażenia w sposób, by odrzut wyrzucił ich w kierunku osłony, będą mieli problem z uniknięciem następnego strzału prosto w plecy. Jedną z lepszych, choć trudniejszych taktyk jest wylądowanie na ziemi i podbicie przeciwnika własną bronią. Jest to zwłaszcza skomplikowane gdy przeciwnik ma przyjaciół w pobliżu.

Grając jako Pyro możesz wykorzystać sprzężone powietrze by przekierowywać nadchodzące pociski. Tą techniką można cofnąć każdy pocisk, od rakiety po strzałę prosto do przeciwnika który go wystrzelił. Zachowa on zarówno pełne obrażenia, jak i status krytyka/mini-krytyka. Dzięki tej przewadze Pyro zawsze ma szansę w walce przeciwko komuś próbującego wykonać aerial, na ziemi lub w górze.

Ogólne zasady

  • Konsystentne wykonywanie strzałów w powietrzu jest postrzegane jako oznaka zaawansowanej gry daną klasą. Nieprzerwana praktyka to klucz.
  • Strzały w powietrzu spychają przeciwnika w tymczasowo nieruchomy stan. Ty decydujesz, gdzie wylądują, ty decydujesz ile obrażeń otrzymają po wylądowaniu. Ponieważ mogą wykonywać jedynie drobne ruchy, zwinny gracz może bezproblemowo ochronić się, uciekając z pola widzenia wroga zanim mają szanse odpowiedzieć ogniem. Oczywiście, nie będzie to dla nich łatwe z powodu dezorientacji.
  • Jeśli w pobliżu jest apteczka, twój przeciwnik będzie prawdopodobnie chciał na niej wylądować. Wykorzystaj to by przewidzieć, gdzie wróg bedzie starał się dotrzeć i traf go zanim tam dotrze. Jeśli nie ma w zasięgu apteczki, najprawdopodobniej postara się uciec i znaleźć Medyka. Jeśli to Żołnierz jest celem ataku, prawdopodobnie wyciągnie swój Wyrównywacz i zaatakuje cię tym. Masz w tym momencie wybór: możesz go łatwo wykończyć ogniem z broni głównej lub po prostu dokończyć dzieła własną bronią ręczną.
  • Przyjrzyj sie ich trajektorii i poczekaj na rozpoczęcie spadku, wycelowywując strzał w miejsce lądowania. To również wymaga praktyki.
  • Pociski wylatują z lufy broni widocznej z pierwszej osoby, co może być przyczyna przestrzelenia. Powinieneś brać większą poprawkę na przelatujacych wrogów lecących w kierunku od broni niż na tych, co lecą na nią.

Powiązane osiągnięcia

Leaderboard class scout.png Skaut

Cykl
Cykl
W ciągu jednego życia zabij przeciwnika na ziemi, w powietrzu i w wodzie.


Zabójcza mucha
Zabójcza mucha
Zabij 20 graczy podczas podwójnego skoku.


Leaderboard class soldier.png Żołnierz

Śmierć nadchodzi z dołu
Śmierć nadchodzi z dołu
Zabij 10 przeciwników znajdujących się w powietrzu, używając Celnego Strzału.


Obowiązek wzywa
Obowiązek wzywa
Podczas rakietowego skoku zabij przeciwnika Wyrównywaczem w locie lub w chwilę po wylądowaniu.
Komu dzwonią naboje
Komu dzwonią naboje
Wystrzel przeciwnika w powietrze rakietą i zabij go ze strzelby, nim wyląduje.


As przestworzy
As przestworzy
Zabij 20 przeciwników atakami z góry.

Leaderboard class pyro.png Pyro

Ognisty lot
Ognisty lot
Podpal Żołnierza wykonującego rakietowy skok.


Leaderboard class demoman.png Demoman

Rzut Młotem
Rzut Młotem
Podrzuć przeciwnika w powietrze i zabij go, nim wyląduje.


Podwójna Szkocka
Podwójna Szkocka
Zabij 2 przeciwników podczas jednego bombowego skoku.
Szkocka Sztuka
Szkocka Sztuka
Zabij przeciwnika w walce wręcz podczas skoku na bombie samoprzylepnej.

Leaderboard class heavy.png Gruby

Marksista wyborowy
Marksista wyborowy
Zabij 10 przeciwników w powietrzu za pomocą Miniguna.


Leaderboard class sniper.png Snajper

Leż i nie wstawaj
Leż i nie wstawaj
Za pomocą karabinu snajperskiego lub Łowcy zabij znajdującego się w powietrzu wrogiego Skauta.


Strącony skoczek
Strącony skoczek
Zabij przeciwnika, który wyskoczył na rakiecie lub granacie, za pomocą karabinu snajperskiego lub Łowcy.


Zobacz również